źródło: ACSM

Jak co roku, na początku stycznia ACSM publikuje trendy, które wyznaczają kierunek rozwoju branży fitness. Tegoroczna lista top 20 trendów fitness wskazuje na umocnienie części, znanych od czasu wybuchu pandemii, rozwiązań, a także spadek popularności form, które cieszyły się tylko chwilowym zainteresowaniem.

Coroczna światowa ankieta ACSM’s Health & Fitness Journal – bada 4500 specjalistów fitness na całym świecie – nakreślając 20 najlepszych działań i zmian w branży na 2022 rok. trendy fitness

Technologia do noszenia, działania prozdrowotne, indywidualne treningi oraz ćwiczenia na świeżym powietrzu znalazły się w pierwszej dziesiątce zestawienia.

Technologia do noszenia oraz domowe siłownie to dwa najważniejsze trendy, kolejnym jest aktywność na świeżym powietrzu, trening siłowy, ćwiczenia odchudzające oraz trening personalny. Trening zdrowotny oraz odnowa biologiczna również znalazł się w pierwszej dziesiątce.

Trening grupowy, który napędza wiele klubów butikowych znalazł się na kolejnym miejscu.

Porównując listę publikowaną na początku roku 2020, 2021 i obecnie, wyraźnie zaznacza się spadek zainteresowania treningami online. W 2020 roku znalazł się na pozycji 26, po czym rok później przez wzgląd na pandemię i liczne restrykcję zajął czołowe, pierwsze miejsce wśród trendów. Obecnie to pozycja nr 9. – czytamy w raporcie. Eksperci przewidują, że może być to spowodowane oczekiwaniem na powrót do normalności.

Trendy fitness – top 20 przewidywań w raporcie na rok 2022:

 1. Technologia do noszenia
 2. Domowe siłownie
 3. Ćwiczenia na świeżym powietrzu
 4. Trening siłowy z wykorzystaniem wolnych ciężarów
 5. Ćwiczenia redukujące wagę
 6. Trening personalny
 7. Trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT)
 8. Trening z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała
 9. Lekcje ćwiczeń online na żywo i na żądanie
 10. Trening zdrowotny
 11. Programy fitness dla osób starszych
 12. Trening medyczny
 13. Zatrudnianie certyfikowanych trenerów i indtruktorów fitness
 14. Trening funkcjonalny
 15. Joga
 16. Mobilne aplikacje do ćwiczeń
 17. Trening personalny online
 18. Licencje dla profesjonalistów fitness
 19. Medycyna stylu życia
 20. Trening grupowy