Rozpoczyna się gorący okres targowy. Już wkrótce wielu wystawców zaprezentuje się na takich wydarzeniach branżowych jak ESP Targi Zdrowego Stylu Życia, FIBO, Go Active Show, FIWE Trade Show United. Dodatkowo strefy wystawiennicze oferują Konferencja PEI, Kongres FEM.

Targi to świetna okazja do przeprowadzenia bezpośredniej rozmowy z obecnymi oraz potencjalnymi klientami, wprowadzenie na rynek nowego produktu, spotkanie z innymi kontrahentami, budowanie wizerunku marki, nawiązanie ciekawych relacji biznesowych, a także research’u konkurencji.
Jeszcze 10 lat temu Targi były jedną z najbardziej popularnych form promocji. Dziś pomimo tego, że wiele firm zaczyna interesować się pozyskiwaniem partnerów i klientów przez internet, w dalszym ciągu stanowią ważny element marketingowy. Powstało nawet specjalne określenie trade show marketing.

Uczestnicząc w wielu Targach oraz wydarzeniach branżowych, rozmawiając z wystawcami, zauważam, że niektórzy z nich są niezadowoleni z efektów, licząc że wszystko zrobi się za nich samo. Błędnie uważają, że ich rola na Targach, ogranicza się jedynie do zakupienia stoiska oraz samego bycia. Wielu z nich, zwłaszcza początkujących wystawców, nie ma pomysłu na to w jaki sposób się odpowiednio zaprezentować i “sprzedać” potencjalnym klientom. Popełniają błędy w postaci siedzenia przy stoisku i czekaniu na klienta. Niektórzy są bardziej pochłonięci rozmową z kolegami z zespołu, z którymi przyjechali na Targi, niż odwiedzającymi. Efektem nieprzemyślanych działań jest niezadowolenie z uczestnictwa oraz niechęć do podejmowania tego typu inicjatyw w przyszłości.

Co w takim razie należy zrobić, żeby uczestnictwo w Targach przyniosło sukces?

1. Odpowiednia strategia

Wykupienie największego stoiska, w najlepszej lokalizacji, nie jest gwarancją sukcesu. Fakt, pozwoli Ci się wyróżnić, da odpowiednią przestrzeń do prezentacji usług oraz produktów, ale jeżeli nie będziesz miał na nie pomysłu, sama inwestycja w stoisko może nie dać odpowiednich efektów. Przed pojawieniem się na Targach, koniecznie określ jaki jest cel Twojego uczestnictwa? Co chcesz osiągnąć? – czy Twoim celem jest sprzedaż, badanie rynku, kontakt z klientem, prezentacja nowości rynkowych, odzyskanie dawnych klientów, bądź pozyskanie nowych, zbadanie konkurencji, analiza trendów branżowych? Jeśli już wiesz, pomyśl o dobraniu pod cel odpowiedniej strategii działań. Wszystko musi być spójne oraz właściwie przemyślane.

Plan przygotowań do Targów powinien zawierać:

– Zaplanowanie szczegółowego budżetu (koszty podstawowe, koszty stoiska, koszty usług oferowanych przy stoisku np. tłumacz, hostessy; koszty związane z promocją, koszt podróży oraz transportu, zakwaterowanie),
– Ustalenie programu Targów (atrakcje, konkursy, działania na stoisku),
– wydelegowanie właściwych osób, które będą reprezentować firmę podczas targów (handlowców, osoby decyzyjne, technika, osobę która będzie odpowiedzialna za kontakt z mediami), przeszkolenie ich,
– Planowanie stoiska (od wyglądu, po listę produktów planowanych do ekspozycji),
– Organizacja transportu oraz zakwaterowania,
– Działania promocyjne począwszy od strony internetowej, zaproszenia na stoisko targowe,
– Plan działania po Targach

2. Zadbaj o prezencje firmy

Podczas Targów będziesz miał możliwość kontaktu z klientem biznesowym – B2B, a także z konsumentami (B2C). Pamiętaj, że do obu grup musisz przygotować zupełnie inne działania oraz komunikację. Podczas Targów masz bezpośredni kontakt z klientem, jednak warto zadbać również o stronę internetową. Jeśli zainteresujesz potencjalnych klientów swoją ofertą, bądź pewien, że prędzej czy później odwiedzą oni Twoją stronę internetową, żeby bliżej poznać markę i produkty. Zadbaj, żeby była profesjonalna i czytelna.
Przygotowując się do udziału w Targach, pamiętaj również o materiałach reklamowych dla zwiedzających – broszurach, katalogach, ulotkach.

3. Stoisko Wystawiennicze

Bez względu na to, czy zainwestowałeś w dużą czy małą powierzchnie, ważne żebyś się odpowiednio wyróżnił wśród konkurencji. Przed wyborem lokalizacji spróbuj ustalić, kto będzie Twoim sąsiadem oraz w jaki sposób może zaaranżować wystrój. Jeśli będziesz blisko sceny, lub oferowanych przez organizatora atrakcji, możesz liczyć na większą liczbę klientów przy stoisku, ale również większy hałas oraz problem z komunikacją. Pomyśl o wyciszeniu, lub dodatkowej ściance. Twoje stoisko powinno być ciekawe i wyróżniać się spośród prezentowanych. Jeśli debiutujesz na Targach, zaczerpnij inspiracji oglądając zdjęcia z różnych edycji wydarzeń branżowych. Pamiętaj o takich elementach jak: dobrze wyeksponowane logo firmy, kolorystyka spójna z layoutem firmowych. Czasem mniej produktów – znaczy lepiej. Nadmiar asortymentu potrafi rozproszyć potencjalnych klientów. Zwróć ich uwagę na nowości, bądź innowacje. Wyeksponuj to co chcesz wyeksponować,


4. Odpowiednio dobrany personel

Wydeleguj do obsługi Targów, najlepszy Staff – energetyczny, profesjonalny, skoncentrowany na pracy, który będzie potrafił odpowiedzieć na wnikliwe pytania odwiedzających stoiska. Nie ma nic gorszego niż obsługa, która siedzi i czeka na klienta. Najwięcej zyskują Ci wystawcy, których pracownicy wchodzą w interakcje z klientami. Według badań 60% osób odchodzi od stoiska, jeśli w ciągu 1 minuty nikt z nimi nie nawiąże kontaktu.

5. Wartość dodana

29% osób odwiedzających Targi przyciągają gadgety. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie giftów, degustacje, upominki – czyli rzeczy które klient dostanie odchodząc od Twojego stoiska. Pamiętaj jednak, że wszystkie elementy muszą być spójne z Twoją marką oraz promowanym produktem. Daj siebie zauważyć. Pomyśl o zaangażowaniu do promocji Ambasadora Marki, bądź o zorganizowaniu konkursów dla zwiedzających. Tego typu działania zawsze przykuwają uwagę i sprawiają, że potencjalni klienci zatrzymują się przy stoisku na dłużej. Pamiętaj jednak, żeby proponowane atrakcje służyły promocji marki, a nie stanowiły przestrzeni czysto rozrywkowej.

6. Budowanie relacji biznesowych

Targi mają służyć budowaniu relacji biznesowych. Umów się z obecnymi, bądź potencjalnymi klientami przy stoisku. To dobry czas do spotkania się, wymiany poglądów. Dodatkowo warto jest zapoznać się z innymi dystrybutorami, wystawcami. Często podczas Targów pojawiają się inicjatywy wspólnych przedsięwzięć. Wykorzystaj to.

7. Marketing i Promocja

Przed Targami pokaż swoją obecność potencjalnym klientom. Informuj w social mediach o Twoim uczestnictwie oraz lokalizacji, w której można Ciebie znaleźć. Zaangażuj w działania media. Wykorzystaj mailing, bądź zaproszenia online. Wszystkie tego typu działania przełożą się na dalszym etapie na zainteresowanie Twoją marką oraz sukces.

8. Działania po targach

Pamiętaj o tym, że Twoje działania nie powinny kończyć się wraz z ostatnim dniem targowym. Po powrocie do domu, wyślij partnerom oraz klientom maile z podziękowaniem za wizytę przy stoisku. Przypomnij im o sobie, pokaż ofertę – buduj relacje. Warto jest zrobić krótkie podsumowanie – co wyszło dobrze, co można poprawić w przyszłości, jakie są efekty wzięcia udziału w Targach. Pomyśl w jaki sposób prezentowała się konkurencja, co oferowała, jakimi nowościami zamierza zaskoczyć. Przeanalizuj trend rozwoju rynku.

To co warto przeanalizować:
– liczba odwiedzających stoisko,
– liczba podpisanych umów na Targach,
– nawiązane kontakty,
– tematy omawiane przez zwiedzających, ich komentarze, opinie,
– zebrane informacje na temat konkurencji,
– liczba materiałów reklamowych rozdanych odwiedzającym,
– czas spędzony przez odwiedzających przy stoisku,

Należy pamiętać, że Targi nie są inwestycją z natychmiastowym zwrotem. Czasem ich efekty pojawiają się kilka miesięcy po zakończeniu wydarzenia. Jeśli się odpowiednio do nich przygotujesz i wykorzystasz czas Targowy, możesz uzyskać bardzo dobre efekty, co przełoży się na szybki zwrot z inwestycji. Szukaj inspiracji przeglądając zdjęcia z różnych targów branżowych. Na ich podstawie zastanów się w jaki sposób zamierzasz zaskoczyć swoich klientów

Polecamy także:

  

Podsumowanie roku 2018 w Bella Line