II część wywiadu z Markiem Prusińskim.

Jakie Twoim zdaniem są najczęstsze błędy popełniane przez właścicieli, managerów klubów fitness?

To rzeka temat. Przytoczę kilka, może trochę od innej strony. Poniższe przykłady wyniosłem z mojej pracy z różnych krajów i mając okazję pracować w środowisku wielokulturowym.

Kluczowym elementem sukcesu klubu fitness, jak już wcześniej wspomniałem, są ludzie i kultura panująca w firmie. Reszta jest drugorzędna. Nasza kadra trenerska to absolutnie najważniejszy aspekt, na który musimy zwrócić uwagę. Proces rekrutacyjny wiele razy sprowadza się do prostej analizy cv. Tak to nie działa w dzisiejszych czasach. Moja przyszła kadra wypełnia różne testy, abym dobrze zrozumiał jakimi wartościami się kierują, jakie umiejętności wniosą ze sobą do nowej pracy (values, abilities, skills), czy pasują do stworzonej misji, wizji oraz strategii rozwoju firmy. Mocno polecam książkę napisaną przez już wspomnianego Ray Dalio „Principles”, a w szczególności drugą część opisującą elementy związane z zasadami, jakie Ray Dalio wdrożył w swojej firmie Bridgewater. Menadżerowie nie interesują się wystarczająco swoją kadrą. Brak jest regularnych indywidualnych spotkań z trenerami, z których dużo możemy wynieść. Nie mówię tutaj o rozmowie o wynikach sprzedażowych i targetach, ale o aspektach czysto ludzkich.

Wielu właścicieli klubów nie jest z branży lub zbyt mało o niej wie. Tutaj warto czasami zainwestować w firmę konsultingową, która specjalizuje się w budowaniu konceptu, analizie strategicznej & finansowej, zarządzaniu klubami fitness. Czasami jest potrzeba na świeże i zewnętrzne spojrzenie na to jak działamy. To jest mocno praktykowane na całym świecie, głównie w USA. Outsourcing jest warty przemyślenia.

Kolejnym błędem jest brak innowacyjności i kreatywności w zmaksymalizowaniu przestrzeni klubowej. Kluby w Polsce mało się różnią od siebie. Standardowe ustawienia sprzętu to już przeszłość. Nie sztuką jest wstawić 100 urządzeń maszyn siłowych, cardio i się tym chwalić. Na świecie jest mnóstwo przykładów, z których warto coś dla siebie wziąć. Polecam przeanalizować kluby takie jak ONNIT Gym z USA, EnergyPlus z Dubaju, Sanctuary Fitness z USA, UFC Gyms z USA, REGYMEN z USA czy też nowe kluby Fitness First. Przykładem może myć klub FF z Bangkoku czy Bliskiego Wschodu. Ja to nazywam „thinking out of the box”.

I tak na koniec troszkę o aspekcie marketingowym. Często obserwuję błędną uważam komunikację marketingową online, która nie przemawia do profilu naszego klubowicza, którego chcemy zachęcić do siebie. Pokazywanie idealnych sylwetek trenerów napinających swoje mięśnie nie działa. Opisy na stronach www typu: najlepszy i najnowocześniejszy sprzęt i najwyższej jakości obsługa klienta nie mają żadnej wartości. Tutaj mocno polecam książkę napisaną przez Simon Sinek „Start with Why”. To całkowicie inne spojrzenie na to, co jest tak naprawdę ważne i jak chcemy, aby nasza marka była postrzegana. To 3-stopniowa analiza WHY, HOW, WHAT. Polecam.

Jakie Twoim zdaniem trendy będą popularne w 2019 roku? Na co powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę?


Skupie się tutaj na trzech moim zdaniem kluczowych trendach, które będą miały wpływ na rozwój rynku fitness w Polsce w 2019.

Zajęcia grupowe:

Z roku na rok umacnia się trend na świecie oferowania różnorodnej formy zajęć grupowych. Widać stale to nowo otwierające się kluby mid marketowe oferujące całą gamę absolutnie rewelacyjnych rozwiązań fitness. Model „pay as you go”, topowi trenerzy, super zabawa, efekty świetlne i muzyka, 30-60min zajęcia typu HIIT, boxing czy mind & body. To prawdziwe podejście indywidualne czego nie ma w standardowych klubach mid market czy low cost. Przykładem do naśladowania są Barry’s Bootcamp, SoulCycle, 1Rebel, TRIB3, Rumble Boxing czy też Orangetheory Fitness. Retencja w takich klubach jest na poziomie 80% co może być tylko niespełnionym marzeniem każdego operatora fitness mid market. Uważam, że stopniowo podobne kluby zaczną się pojawiać również w naszym kraju. To będzie zupełna nowość na polskim rynku. Na początek zaczną powstawać „prawdziwe” studia oferujące zajęcia HIIT. Tutaj absolutnie liderem na świecie jest znana marka franchisingowa F45 z Australii. Regularnie chodzę a zajęcia F45 w Kuala Lumpur, gdzie obecnie pracuję. Model biznesowy jest dopracowany na 100%.

Warto zaznaczyć, że w naszym kraju jest wielu bardzo dobrze wykwalifikowanych technicznie trenerów, ale czego brakuje im zupełnie innych umiejętności, które będą wymagane w tego typu rozwiązaniach fitness. Trenerzy PT będą musieli więcej w siebie zainwestować od stron soft skills, group coaching, pracy z muzyką, rytmiką oraz stage work. Takie będą oczekiwania klubowiczów i tego będą również coraz bardziej szukać operatorzy klubów mid market podczas rekrutacji. Prowadząc szkolenia trenerów, tutaj w Azji w klubach butikowych z którymi współpracowałem i nadal współpracuję, widzę jak dużo pracy trzeba wykonać, aby takich trenerów dobrze przygotować do prowadzenia takich zajęć grupowych.

Nowoczesne technologie – wearables:

Nie ma żadnych wątpliwości, że technologia będzie odgrywać coraz większa role w branży fitness. Bardzo znana marka, z którą pracuje wiele klubów na świecie to MYZONE. To niesamowite narzędzie retencyjne, które wdrożyło wiele czołowych sieci fitness na świecie takich jak FitnessFirst czy VirginActive. MYZONE współpracuje już w Polsce z klubem oferującym zajęcia HIIT pod nazwą Harder, który fajnie działa w Warszawie i Krakowie. Ich plany rozwoju są bardzo ambitne.

Wearable technologia to już standard w wielu klubach butikowych na świecie. Przykładem jest również sieć z USA Orangetheory Fitness która jest już w Warszawie od listopada. To jeden z czołowych operatorów na świecie. Uczestniczyłem wiele razy w zajęciach OTF w Singapurze i uważam, że Polacy się zakochają w takich zajęciach widząc swój efekt treningowy w czasie rzeczywistym.

Widzę, że w Polsce otwiera się coraz więcej klubów mid marketowych, ale ich oferta niczym się od siebie nie różni. Jeżeli naprawdę chcemy zaistnieć i stworzyć własny USP (unique selling point) to warto zainwestować w nowe technologie. To jest przyszłość i kierunek, w którym idzie branża fitness. To są wzorce konsumenckie, które się mocno zmieniły. Grupa Millennials jest tego przykładem. Kolejny krok to będzie IA (artificial intelligence) ale to już zupełnie inny temat.

Oferta dla dzieci i osób starszych:

Coraz większą uwagę na świecie zwraca się na ofertę skierowaną do dzieci oraz grupy starszych osób. Inwestycja w zdrowy styl życia to ważny element, który coraz bardziej jest zauważalny w tych grupach społeczeństwa. Wiele klubów na świecie mocno jest już ukierunkowanych na zajęcia dla dzieci. Wymaga to nowych umiejętności, których standardowy trener personalny przeważnie nie ma. Już parę klubów w Polsce ma w swojej ofercie zajęcia grupowe dla dzieci co mnie cieszy. Z drugiej strony mamy do czynienia ze starsza grupą, gdzie najważniejsze jest zdrowie. Taka oferta wymaga bardziej holistycznego spojrzenia na zdrowy styl życia, a nie sam w sobie element fitness. I tutaj warto pomyśleć co mamy do zaoferowania.

Tęsknisz za Polską? Gdybyś miał wrócić i rozkręcić swoją sieć klubów fitness, w jakim byś poszedł kierunku?

Tak tęsknię za krajem. Azja to piękne miejsce bez wątpienia, ale czuję, że moje miejsce jest w kraju. Chyba już wystarczy tego włóczenia się po świecie Obserwuję duże zmiany w Polsce i stale rozwijającą się branżę fitness. Wiele się nauczyłem przez te lata pracując poza krajem. Mógłbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem na zasadach konsultingu. Uważam, że rosnący trend oferowanych zajęć grupowych w klubach butikowych to jest to co mógłbym śmiało wdrożyć. Stworzyłem już trzy kluby butikowe w Azji co pozwoliło mi na przetestowanie różnych rozwiązań. Uważam, że obecny model biznesowy który stworzyłem i którym zarządzam w Kuala Lumpur Malezja pod nazwą EVOLVR oferujący 30 minutowe zajęcia typu HIIT bardzo fajnie by się sprawdził w Polsce. To praktycznie przetestowany model w całości gotowy to wdrożenia, którego nie ma jeszcze w naszym kraju.

Dla przypomnienia:

Aktualnie Product Manager w renomowanej sieci klubów butikowych pod nazwą FlyProject w Kuala Lumpur Malezja. Ponad 20 lat doświadczenia w branży fitness.
Trener personalny / instructor fitness Les Mills Nowa Zelandia, Fitness Director / Instruktor Fitness na statkach turystycznych na Karaibach, Product Director McFit Turcja, Health & Fitness Manager Jatomi Polska, Product Director Jatomi Asia, Menadzer Generalny Fitness First Avenue K w Malezji. Stworzył projekt bokserskiego kluby butikowego LiquidCage oraz TRIBE Boxing w Kuala Lumpur Malezja.Setki godzin szkoleniowych z tematyki zarządzania biznesem trenerów personalnych, obsługi klienta, zbudowanie biznesu sprzedaży treningów personalnych w wielokulturowych środowiskach międzynarodowych. Wdrożenie wielu projektów, strategii, innowacyjnych rozwiązań biznesowych. Dogłębna i praktyczna znajomość branży klubów butikowych. Doświadczony trener personalny, instruktor fitness, lifestyle coach.

Polecamy również:

Kluby butikowe – moda czy szansa na udaną inwestycję – wywiad z Markiem Prusińskim