Dlaczego zawód trenera personalnego jest tak istotny?

Zawód trenera personalnego z każdym dniem zyskuje na uznaniu. Świadomość Polaków dotycząca zasad zdrowego stylu życia jest coraz większa. Bezsprzecznie jedną z kilku składowych zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna. To niewątpliwie pocieszające biorąc pod uwagę negatywne skutki jakie funduje nam bezruch. W zestawieniu z innymi pozytywnie wpływającymi czynnikami na nasz organizm sam ruch wydaje się być najważniejszy.

Nie możemy jednak zapominać że aby cieszyć się w pełni z uprawiania danej dyscypliny sportowej nasz organizm musi być sprawny.
Co należy przez to rozumieć? Zastosuje małe, motoryzacyjne porównanie. Gdy w sportowym aucie występują wadliwe, uszkodzone lub po prostu nieprawidłowo pracujące podzespoły to kierowca nie jest w stanie w 100% wykorzystać potencjału pojazdu.

Identycznie jest z ludzkim organizmem. Gdy zmagamy się z kontuzją często nie jesteśmy w stanie trenować systematycznie czy z intensywnością jaką byśmy chcieli. Wszystkie dysfunkcje czy też ograniczenia ruchowe będą także przyczyną braku postępu, bólu lub dyskomfortu utrudniającego codzienne funkcjonowanie.

Jaką więc w tym wszystkim rolę będzie pełnił trener personalny? Czy będzie swego rodzaju „mechanikiem” ludzkiego ciała? Jedno jest pewne! Stereotypowe myślenie o trenerach personalnych odeszło do lamusa. Trenerem nie jest już „ten napakowany gość z siłowni”…Jest nim człowiek z odpowiednimi kompetencjami, wiedzą oraz umiejętnościami. Wiedzą z zakresu anatomii, biomechaniki, fizjologii, kineziologii, metodyki treningowej, fizjoterapii czy dietetyki. Bez wątpienia więc stwierdzenie że trener personalny to „wielozadaniowiec” jest tutaj trafne. Oczywiście istnieją wyjątki które opiszę dokładniej w kolejnych akapitach.

Dlaczego „wielozadaniowiec” to idealne określenie dla trenera personalnego?

To wszystko zależy od potrzeb klientów zgłaszających się po pomoc do trenera osobistego. To one czyt. „potrzeby” w pewnym stopniu definiują trenera. Najpopularniejszym powodem jest redukcja zapasowej tkanki tłuszczowej lub zbudowanie ładnej, zdrowej sylwetki. Często takie osoby nie widzą jednak swoich wad postawy, koślawych kolan, braków koordynacyjnych, braków zakresów ruchomości. I tym oto sposobem docieramy do definicji wielozadaniowca, definicji trenera personalnego.

Trener personalny to osoba która przede wszystkim leczy ruchem”.

Doskonale wiemy że nie ma leku tak skutecznego jak ruch, który nota bene działa na każdy układ ludzkiego ciała czy to mięśniowy, kostny, nerwowy, sercowo-naczyniowy…

Jeśli jesteśmy już przy temacie „leczenia” przez ruch to co tak naprawdę jest najbardziej istotne? Najważniejszym aspektem pracy trenera osobistego jest obszerna wiedza z zakresu chorób cywilizacyjnych. Dlaczego? Zdefiniujmy teraz szybko potencjalnego klienta zgłaszającego się do trenera personalnego. Oczywiście proszę nie traktować tego jako regułę, ale rzeczywistość niestety jest brutalna. Tak wygląda sytuacja 8-9 na 10 klientów.

Zazwyczaj na treningi personalne zgłaszają się osoby powyżej 30-40 roku życia. Są to osoby posiadające wieloletnie doświadczenie zawodowe. Często prowadzą siedzący tryb życia. Biuro, auto, wyjazdy, mało ruchu. Dużo stresu, mało snu. Nieregularne posiłki. Nadwaga. Najczęściej są to osoby, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z siłownią lub inną forma aktywności. Co w takim przypadku będzie najważniejsze? Wiedza z zakresu chorób cywilizacyjnych…

Choroby cywilizacyjne XXI a praca trenera personalnego.

Zacznijmy od początku. Od pierwszej konsultacji trenera personalnego z nowym klientem. Załóżmy że jest nim 45 letni mężczyzna. Nigdy wcześniej nie trenował na siłowni, nie uprawiał żadnej innej dyscypliny sportowej. Ma nadwagę. Jego tryb pracy to praca siedząca. Niestety nie odżywia się w sposób regularny oraz „zdrowy”. Dodatkowo od kilku miesięcy dokucza mu ból prawego kolana oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Chciałby przede wszystkim schudnąć, ale też jak najszybciej pozbyć się bólu, ponieważ leki przeciwbólowe już nie pomagają.

W tej sytuacji jako trener personalny należy określić priorytety treningowe. W tym przypadku priorytetem będzie ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz prawego kolana. Co należy zrobić aby wyciągnąć odpowiednie wnioski? Należy przeprowadzić dokładną analizę postawy ciała, wykonać testy, sprawdzić zakresy ruchomości. Tylko takie rozwiązanie pozwoli nam ruszyć z treningami mającymi na celu odchudzenie klienta. W pierwszej kolejności pozbywamy się bólu oraz ograniczeń ruchomości. W tym przypadku trener personalny musi posiadać wiedzę z zakresu wad postawy oraz kontuzji stawu kolanowego. Po co? By w prawidłowy sposób zdiagnozować swojego klienta. Zasada jest prosta.

Nie buduj czegoś na złych fundamentach”

Nieprawidłowa analiza postawy ciała oraz źle dobrane ćwiczenia mogą jedynie zaszkodzić. To bardzo ważne by ćwiczenia były dobrane w prawidłowy sposób. Tutaj widzimy sens zgłaszania się do trenera. Są to indywidualnie dobrane ćwiczenia. W przypadku treningu ogólnorozwojowego możemy pozwolić sobie na częściowe powielanie jakiegoś sprawdzonego schematu, tak tutaj nie ma działań przypadkowych, przeniesionych z innego przypadku.

Reasumując wiedza z zakresu wad postawy, popularnych kontuzji to „must know” trenerskie. Dlaczego? Ponieważ do trenera będą się zgłaszać osoby zdrowe, ale też take które są po przebytych urazach, kontuzjach, zabiegach chirurgicznych. Dodatkowo taka fachowa wiedza to „przepustka” do podjęcia współpracy z innymi specjalistami z dziedzin medycyny.

Skąd zatem czerpać odpowiednie umiejętności i kto może zostać trenerem personalnym?

Trenerem personalnym może zostać każdy. A właściwie każdy już nim jest. Jak to możliwe? Zgodnie z panującym prawem w Polsce zawód trenera personalnego jest zawodem wolnym.

Zawód trenera personalnego jest zawodem WOLNYM i nie podlega on regulacji prawnej zgodnie z: Ustawa o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku (Dz. U. Nr 127, poz. 857) zastąpiła starszą ustawę o kulturze fizycznej i tym samym tytuł instruktora rekreacji ruchowej nie istnieje aktualnie w prawie”

Po co w takim razie potrzebny jest mi kurs? Zapyta wiele osób. Jako doświadczony trener personalny, fizjoterapeuta, szkoleniowiec Health Factory kurs mogę zdefiniować słowami:

Kurs to czas w którym zdobywasz odpowiednie umiejętności tak by w przyszłości posiadać jak najwięcej „narzędzi” do pracy ze swoimi podopiecznymi

Zdobycie odpowiednich umiejętności umożliwi Ci udział w dobrym kursie trenerskim. Pamiętaj by przy wyborze kursu nie dać się „złapać” na puste hasła: „międzynarodowy certyfikat”, „tylko po naszym kursie możesz pracować jako trener”…oraz wiele podobnych chwytów marketingowych. Nieuczciwość w stosunku do konsumenta to częsta praktyka niektórych firm.

Najważniejsze byś w trakcie kursu zdobył/zdobyła jak najwięcej umiejętności. W Health Factory stawiamy na TRENING MEDYCZNY. Nasze kursy to oryginalny, autorski pomysł kursu na TRENERA PERSONALNEGO o specjalizacji TRENER MEDYCZNY. Uczestnicząc w naszym kursie dodatkowo zdobywasz umiejętności z zakresu pre-rehabilitacji oraz rehabilitacji sportowej. Zapraszamy Cię do wzięcia udziału w naszym kursie. Kursy organizujemy w całej Polsce.

Tomasz Rymanowski

Akademia Trenerów Personalnych Health-Factory

www.health-factory.pl

Polecamy także

Nowy operator franczyzowych klubów fitness wkracza do Polski – wywiad z założycielem Énergie Fitness Jim Durie