źródło: www.lesmills.com

Trening interwałowy ma ogromną rzeszę odbiorców, jest niesamowicie popularny. Większość klubów oferuje zajęcia HIIT, jednak niektórzy nie robią tego w odpowiedni sposób.

Co zatem można zrobić aby trening interwałowy przynosił efekty a nie szkodził?

HIIT jest najskuteczniejszą metodą treningową, która w szybki sposób daje dużą przemianę. Jednakże, zbyt dużo treningów interwałowych może przynieść więcej szkody niż pożytku. Badania naukowe potwierdziły, że osoby, które spędzają ponad 40 min tygodniowo na ćwiczeniu podczas których ich tętno wynosi ponad 90% maksimum, zmagają się z większym ryzykiem kontuzji i efekty są wręcz odwrotne do zamierzonych.

Złoty środek treningu interwałowego, według badań to 30-40 minut tygdniowo, co chroni uczestników przed ryzykiem przetrenowania. Odpowiednio przeszkolony trener jest w stanie również uchronić osoby ćwiczące przed urazem stawu kolanowego, kostkowego i ramiennego.

Aby dany obiekt, dany klub oferował trening interwałowy na odpowiednim poziomie, powinien przede wszystkim:

  • być spójny – posiadać tak wyspecjalizowaną kadrę, aby bez względu na instruktora dostarczać wszystkim uczestnikom taki sam poziom treningu,
  • mieć możliwość powiększenia (zwiększenia skali działania) systemu lub przedsięwzięcia,
  • być różnorodnym, docierać do szerokiej bazy osób, zwiększać regularność treningów,
  • sprawdzone, naukowo przetestowane metody działania i treningów,  aby zapewnić członkom możliwość osiągnięcia wyników.

Bardzo istotne jest, aby kluby fitness nieustannie się dokształcały w zakresie treningów, aby wykorzystywały najnowsze osiągnięcia w zakresie ćwiczeń. Trenerzy, instruktorzy powinni być zawsze na bieżąco.

„Dajemy ludziom zrównoważony, dobrze spreparowany, dobrze zaprojektowany trening, który generuje rezultaty, których ludzie oczekują” – mówi Bryce Hastings, szefa działu badań Les Mills, który również opowiada się za monitorami tętna w celu śledzenia stref treningowych.

W oparciu o zasady HIIT i dowody naukowe będące wynikami badań laboratoryjnych stworzono LES MILLS GRIT ™, czyli zajęcia fitness oferujące bezpieczne i praktyczne zastosowanie wysokiej intensywności ćwiczeń. Osobom o dobrym poziomie sprawności układu krążenia i wytrzymałości, HIIT pomoże zmniejszyć czas treningu i tym samym nadal poprawi ich wydajność.
Przesłanie jest jasne dla wszystkich: to nie długość, ale intensywność treningu sprawia, że jest on bardziej efektywny.

 

Polecamy również:

Ciekawe pomysły na wyzwania dla członków klubów fitness