źródło: spaandmore.pl

Zakładając gogle wirtualnej rzeczywistości w jednym momencie możemy biec przez Manhattan, dżunglę na Borneo, dołączyć do dowolnych zajęć fitness lub wziąć udział w grach tanecznych, a nawet stoczyć walkę bokserską. Wszystko bez wychodzenia z domu.

Z ostatniego badania pt. MultiSport Index Pandemia wynika, że w czasie epidemii i społecznej izolacji aktywność fizyczna Polaków spadła – ćwiczenia i ruch ograniczyło aż 43 proc. z ankietowanych. Obecnie nadal utrzymuje się trend na prowadzenie zajęć online i treningów w domach. Z pewnością jest to bardzo wygodna forma ćwiczeń, ale po czasie może stać się nieco nużąca i monotonna. Z pomocą przychodzi VR fitness, czyli Virtual Reality Fitness Games.

Gry typu VR Fitness dzielą się na różne kategorie. Najczęściej spotykane to:

  • sporty walki, np. boks, kickboxing, walki gladiatorów
  • gry zręcznościowe, np. strzelanie z łuku, rzucanie do kosza, gra w golfa
  • gry taneczne
  • gry fabularne
  • gry drużynowe, np. NBA
  • gry sportowe, np. trening fitness, trening siłowy, squat challenge, sporty zimowe, ping-pong, wingsuit, tenis

VR fitness – jakie daje możliwości?

  1. Intensywność ćwiczeń: zależna jest od typu gry, na którą się zdecydujemy. Każda konkretna gra będzie miała także swoją własną ścieżkę progresu i możliwość doboru intensywności. Gry VR Fitness z powodzeniem sprawdzą się dla każdego, bez względu na stopień wytrenowania.
  2. Trening poszczególnych partii ciała:  VR Fitness dają możliwość doboru gry do preferencji gracza. Każda gra charakteryzuje się specyfiką treningu stymulującego odpowiednie partie ciała. Dla przykładu, jeśli chcemy skupić się na treningu górnych części ciała, powinniśmy zdecydować się na grę typu boks lub sztuki walki, natomiast trening dolnych części ciała z powodzeniem zapewnią nam odpowiednie gry fabularne lub gry typu kick out.
  3. Licznik kalorii: większość gier typu VR Fitness ma funkcję licznika kalorii spalanych podczas wysiłku. Dzięki temu dokładnie wiemy, ile z siebie daliśmy i jak bardzo intensywny był nasz trening.
  4. Monitor progresu: większość z gier VR fitness ma wbudowaną opcję monitorowania progresu zachodzącego podczas konkretnej gry, co ułatwia rozwój i zmotywuje do dalszego treningu.

Rezultaty, jakie możemy osiągnąć, zależą od typu aktywności, na jaką się zdecydujemy i od naszej systematyczności oraz zaangażowania.

Przez godzinę można spalić nawet 500 kalorii! Oczywiście nie tylko o spalone kalorie tu chodzi. Gry VR Fitness to również doskonały zastępnik standardowego treningu siłowego i dzięki niemu można wyrzeźbić lub wysmuklić mięśnie, a także polepszyć swoją kondycję fizyczną, zwiększyć sprawność i zwinność.

Niestety ten typ aktywności ma też swoje minusy:

Do realizacji treningów będziemy potrzebować nie tylko specjalnych googli VR, dużo wolnej przestrzeni ale również kamery monitorującej ruchy, kontrolerów ruchu na nadgarstki i przede wszystkim konsoli PlayStation lub nowoczesnego komputera o dużej wydajności. Koszty sprzętu do Virtual Reality Fitness Games są uzależnione od marki i rozwiązania, na które się zdecydujemy. Przykładowy komplet do PlayStation to koszt około 1300 złotych. Natomiast zestaw firmy Oculus Rift kosztuje około 2000 złotych.

Polecamy także:

Biżuteria sportowa SCHIELE ciekawym pomysłem na biznes w branży fitness