photo: DragonImages/Fotolia

Triki sprzedażowe w gabinetach SPA

W gabinetach spa&wellness, podobnie jak w klubach fitness prowadzone są regularne działania marketingowe, których głównym celem jest intensyfikacja procesów sprzedaży usług. Na wzrost wartości sprzedaży trzeba zapracować, a jak wszyscy wiemy, jest to proces, który należy dokładnie zaplanować. Jakie działania są najczęściej spotykane i wykorzystywane w sprzedaży usług proponowanych w gabinetach SPA?

Kupony rabatowe i programy lojalnościowe

W gabinetach spa&wellness często spotykaną formą promocji są kupony rabatowe na wybrane usługi SPA. Ich zadaniem jest wzbudzenie zainteresowania Klientów zabiegami, które dotychczas cieszyły się mniejszym powodzeniem. Popularną formą spotykaną w branży wellness są również programy lojalnościowe, które wiążą klientów z danym miejscem i nie pozawalają im na odejście do konkurencji. Obserwowana moda na zdrowy styl życia oraz pielęgnację ciała powoduje, że zainteresowanie zabiegami SPA, wciąż rośnie. Warto, więc wykorzystać w pełni ten potencjał.

Rekomendacje celebrytów i ambasadorów

Ambasadorowie marki to najczęściej znane osoby, celebryci, którzy korzystają z usług obiektów SPA. Ich twarze wykorzystywane są do celów marketingowych, a rekomendacje zabiegów są bardzo cenne dla potencjalnych Klientów. Dobry wygląd jest w cenie, więc jeśli nasza ambasadorka wygląda imponująco, tym samym daje naszym Klientom świadectwo jakości usług świadczonych w gabinecie. Warto zastanowić się nad potencjałem influancerów i celebrytów, ponieważ takie osoby chętnie umieszczają swoje zdjęcia z miejsc, w których bywają na portalach społecznościowych, tym samym reklamując je. W tym miejscu pragnę jednak przestrzec Was, ponieważ nie każda znana postać wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Należy być ostrożnym i uważnym przy uzgodnieniach podobnych akcji. Radzę przygotować umowę, która zabezpieczy nas przed ewentualną wpadką.

Wartości identyfikujące miejsce

Wizytówką gabinetu spa są pracownicy. To powoduje, że selekcja kandydatów do pracy jest dosyć duża. Nie chodzi tu tylko o estetyczny wygląd zewnętrzny, choć to jest bardzo ważny aspekt, ale także o odpowiednie zachowania i pewne normy etyczne, które muszą być bezwzględnie przestrzegane. Wypielęgnowana, zadbana pracownica salonu SPA, jest najlepszą reklamą miejsca, w którym pracuje. Pracownik gabinetu powinien demonstrować skutki oferowanych zabiegów, w gabinecie SPA na sobie, dając świadectwo ich skuteczności.

Kluczem do budowy dobrej reputacji, a co za tym idzie, także satysfakcjonujących wyników sprzedaży usług jest przede wszystkim wiarygodność, rzetelność i uczciwość w relacjach z Klientami. Nie oszukujmy się… Najlepsze triki i działania sprzedażowe nie pomogą, jeśli nie jesteśmy wiarygodni dla naszych klientów lub jeśli nadużyjemy ich zaufanie, które przecież tak ciężko jest wypracować.

Promocje, dni otwarte

Promocje cenowe, organizowanie „otwartych dni w SPA” czy nawet rekomendacje celebrytów są skutecznymi metodami, które często stosowane są w gabinetach spa&wellness. Pamiętajmy jednak, że właściciele i personel powinni swoją postawą przekonywać do zakupu zabiegów SPA, a to jest już trudniejsze zadanie, które wymaga wdrożenia systemu szkoleń sprzedażowych, bez których trudno jest osiągać sukcesy.

Anita Bajdalska – Certyfikowany Manager SPA, jedynego na świecie amerykańskiego stowarzyszenia ISPA. W 2009 roku uzyskała międzynarodowy certyfikat, uznany na świecie jako największe osiągniecie w branży zarządzania obiektami. Od września 2011 do chwili obecnej, Członek Rady Nadzorczej Europejskiej Fundacji SPA.