UOKiK ma zastrzeżenia – zablokuje przejęcie Calypso?

Wielkie przejęcie w branży fitness stoi pod znakiem zapytania…

Benefit Systems jest w trakcie przejęcia Calypso Fitness, największej w Polsce pod względem ilości lokalizacji, sieci klubów fitness. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma jednak zastrzeżenia. Jak donosi portal Business Insider Polska, do przejęcia może nie dojść.

Trwające postępowanie dotyczące przejęcia kontroli nad Calypso Fitness może zostać zablokowane, bowiem wątpliwości przedstawione przez Prezesa UOKIK dotyczą przedstawionej przez Benefit Systems definicji rynku właściwego w aspekcie produktowym. Wiążą się one z dostrzeganą obawą przed możliwością nadmiernej koncentracji, która może spowodować ograniczenie konkurencji na rynkach pakietów usług sportowo–rekreacyjnych oferowanych pracodawcom oraz świadczenia dostępu do usług sportowo–rekreacyjnych w klubach fitness – czytamy w komunikacie przytoczonym przez serwis TVN24BIS oraz Business Insider Polska.

Benefit Systems poinformował, że ustosunkuje się do zastrzeżeń, jednocześnie informując, że nie przesądzają one o ostatecznej decyzji prezesa UOKiK w tej sprawie.

Przypomnijmy, że 5 października br. Benefit Systems oraz Calypso Fitness podpisały warunkową umowę sprzedaży akcji na łączną kwotę 81 mln zł.

Spółka Benefit Systems jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od kwietnia 2011 roku. Poniedziałkowe notowania zakończyła na GPW na 0,44 proc. na plusie. Za jedną akcję trzeba było zapłacić 1150 zł. Benefit Systems S.A. od kilku lat realizuje strategię inwestycji w branżę fitness, wspiera jej rozwój oraz profesjonalizację. Spółka działa na polskim rynku od 2001 roku. Jest twórcą programu sportowo-rekreacyjnego MultiSport, który wspiera aktywny i zdrowy tryb życia jego Użytkowników. Karty sportowe zapewniają dostęp do blisko 4 000 obiektów sportowo-rekreacyjnych w ponad 650 miastach na terenie całego kraju. Oferta sportowa jest rozwijana z powodzeniem przez Spółkę również w Czechach, na Słowacji i w Bułgarii, gdzie systematycznie rośnie liczba korzystających z kart sportowych. Z kwartalnego raportu przedstawionego przez Benefit Systems, w trzecim kwartale 2017 po raz kolejny spółka odnotowała zwiększenie sprzedaży flagowego produktu. Ich łączna liczba przekroczyła 900 tysięcy sztuk.  Przychody ze sprzedaży Grupy Benefit w 3 kwartałach 2017 roku wzrosły o 29,3% do poziomu prawie 700 mln zł.

Calypso Fitness to sieć klubów fitness w Polsce obecna na polskim rynku od 1996 roku. Aktualnie posiada 43 kluby w 18 miastach, w tym aż 20 klubów w Warszawie. Priorytetem dla Calypso Fitness są lokalizacje klubów w miejscach wygodnych dla ich klientów. Wszystkie kluby Calypso Fitness znajdują się w kluczowych punktach miast, są bardzo dobrze skomunikowane, posiadają miejsca parkingowe.