Wraz z rozwojem branży fitness, coraz więcej osób marzy o tym żeby otworzyć swój klub, bądź profesjonalną siłownię. Jeżeli strategia działalności zostanie odpowiednio przemyślana, inwestycja może być bardzo korzystna i skutkować otwieraniem kolejnych lokalizacji. Tak jest w przypadku managerów Xtreme Fitness Gyms, którzy opowiadają, w jaki sposób można spełnić marzenia z dzieciństwa

Co Panów zainspirowało do otworzenia swojego klubu fitness? Czy mają Panowie doświadczenie w branży?

Rafał: Od wielu lat pracowałem w branży fitness na różnych stanowiskach. Możliwość otwarcia klubu to było kolejne wyzwania oraz realizacja wielkiego marzenia. Stąd pomysł na otworzenie klubu Xtreme.

Sławomir: Od kilku lat możemy zauważyć coraz większą modę na sport i wszystkie rzeczy z nim związane. Ludzie mają coraz większą świadomość, że należy coś ze sobą robić, aby czuć się lepiej i być zdrowszym. Doszliśmy do wniosku, ze wspólnikiem, że świetnie było by mieć własny klub skoro uwielbiamy sport. Okazało się to na tyle dobrym pomysłem, że na dzień dzisiejszy mamy ich 3 i myślimy o otwieraniu kolejnych. Doświadczenie w branży fitness oraz wiedzę w świecie sportu ma mój wspólnik, który jest także managerem wszystkich klubów. Ja do firmy przeniosłem swoje doświadczenie w zarządzaniu i logistykę z innych firm.

Na rynku jest wiele oferowanych modeli franczyzowych klubów fitness. Co zadecydowało o tym, że skorzystali Panowie z oferty Xtreme Fitness Gyms?

Rafał: Jako, że od dawna jestem w branży, mogłem z bliska obserwować rozwój wielu sieci fitness. Wybór Xtreme to przede wszystkim postawienie na model biznesowy, który był najbliższy mojej wizji. Niska cena, wysokiej jakości klub, pełna obsługa klienta, lokalizacje w mniejszych miastach – czułem w tym największy potencjał, a gdy poznałem Łukasza – właściciela sieci, tylko mnie w tym uświadomił, swoją osobowością oraz wiedzą. Uwielbiam pracować z profesjonalistami, którzy są lepsi ode mnie. Gdy mam się od kogoś uczyć, muszę mieć pewność, że nie chodzi tylko o biznes, ale przede wszystkim o pasje do sportu i ludzi – dlatego wybór Xtreme Fitness był wręcz oczywisty.

Sławomir: Przede wszystkim ludzie, którzy założyli i prowadzą Xtreme fitness Gyms czyli Łukasz Dojka i Łukasz Nowakowski. Przed współpracą podjęliśmy kilka rozmów zapoznawczych z właścicielami marki Xtreme Fitness Gyms. Byliśmy praktycznie pierwszymi franczyzobiorcami marki i my oraz właściciele Xtreme chcieliśmy się dobrze poznać. Mnie w rozmowach o współpracy przekonała przede wszystkim zbytnia pewność siebie właścicieli oraz ich doświadczenie w branży. Biznes to ludzie, a jak widzę, że ktoś wierzy w to co robi i jest temu oddany to znaczy, że to jest to. Jako jedyna sieć w Polsce, bazuje na własnych autorskich szkoleniach i rozwiązaniach np. System GymOS.

Jakie elementy współpracy z Xtreme Fitness Gyms cenią sobie Panowie najbardziej?

Rafał: Możliwość uczenia się od najlepszych, ciągłe powiększanie swoich kompetencji to dla mnie zdecydowanie najważniejsza sprawa.

Sławomir: Xtreme dostarcza nam dużo narzędzi i pomocy do działania. Mamy opiekę doświadczonego managera z branży. Pracujemy na własnym autorskim systemie GYMos, który jest naszą bazą klubowiczów, systemem nadzoru nad klubami i aplikacją do zdalnego zarządzania klubem. On-line jesteśmy w stanie monitorować co się dzieje w każdym klubie, kto kupuje jaki karnet, jaki mamy harmonogram zajęć, kto jest zapisany, kto prowadzi treningi personalne, jaki mamy plan działania na dany tydzień i wiele innych przydatnych rzeczy. Jeżeli mamy jakiś problem to możemy liczyć na pomoc każdego z działów Xtreme Fitness. Również na etapie otwarcia klubów, sieć pomaga nam przy otwarciu, możemy korzystać np. ze zniżek wynegocjowanych przez markę Xtreme przy zakupie sprzętu i akcesoriów jak i również przez firmy współpracujące z firma Xtreme, np. w meblowaniu klubu, montowaniu reklam czy instalacji systemu IT.

Jak wyglądała pomoc w zakresie znalezienia odpowiedniej lokalizacji?

Rafał: Wraz ze wspólnikiem sami podejmowaliśmy decyzję gdzie chcemy działać spośród możliwych miejsc. Po wybraniu dostępnych lokalizacji, wnikliwie analizowaliśmy rynek, tak, aby otworzyć jak najlepszy klub który spełni oczekiwania mieszkańców.

Sławomir: Znalezieniem lokalizacji zajmuje się dział Xtreme Fitness. My możemy także podpowiedzieć, gdzie chcielibyśmy otworzyć klub, tak jak to było w przypadku Chrzanowa. Sieć jako duży podmiot, jest w stanie zagwarantować nam lepszy czynsz, ponieważ Wynajmujący lokal ma pewność współpracy z solidnym i znanym partnerem. Z związku z tym mamy, także zagwarantowane przystosowanie lokalu oraz preferencyjne stawki czynszu.

Na jaką opiekę ze strony Xtreme Fitness Gyms mogli Panowie liczyć? Jak wyglądały szkolenia? Przygotowanie do prowadzenia klubu?

Rafał: Proces przygotowania do otwarcia zawierał kilka modułów. Od podstawowych szkoleń, aż do tych najbardziej zaawansowanych, potrzebnych właścicielowi, by móc kontrolować swój biznes. Każdy z Nas spędził kilka dni w jednym z klubów w sieci, gdzie zarówno pomagaliśmy podczas prac porządkowych, a także uczyliśmy pracy menagerów w klubach XF. Nawet dla osoby z branży jak dla mnie, to było ciekawe i nowe doświadczenie, ponieważ każda sieć charakteryzuje się swoimi zasadami i standardami, a Xtreme Fitness wyznacza standardy zdecydowanie wysoko.

Sławomir: Otwieranie nowego klubu fitness zaczyna się już na kilka miesięcy przed oficjalną datą. Jest to szereg szkoleń dla recepcji, trenerów, obsługi. W każdej chwili możemy liczyć na pomoc każdego z działów Xtreme Fitness Gyms. Do samego otwarcia jesteśmy idealnie przygotowani, mamy skrypty nawet z ilością długopisów jaka ma się znaleźć z w recepcji.

Jak w modelu franczyzowym wygląda wsparcie marketingowe?

Rafał: Na bieżąco mamy kontakt z działem marketingu. Czy to w kwestii propozycji działań, które warto podjąć przez Nas, czy sami podejmujemy pewne działania lub organizujemy eventy i potrzebujemy wsparcia, bądź materiałów reklamowych. Współpraca jest na najwyższym poziomie.

Sławomir: Marketing w Xtreme Fitness Gyms to osobny wielki dział, który zajmuje się kampanią reklamową przez cały rok. Mamy ściśle ustalony harmonogram działania, który jest podzielony na eventy, wydarzenia oraz cotygodniowe działania. Jeżeli mamy jakąś akcję wewnątrz klubu, to także możemy liczyć na wsparcie działu marketingu. Wielką zaletą jest szybkość działania marketingu w Xtreme Fitness Gyms.

Czy są Panowie zadowoleni z poczynionej inwestycji? Czy kluby dobrze prosperują?

Rafał: Tak oczywiście. Kluby się rozwijają, wymagają bardzo dużo pracy i uwagi, ale to Nasza pasja. To była świetna decyzja, być częścią Xtreme Fitness.

Sławomir: W przypadku pierwszego klubu w Wadowicach rentowność została osiągnięta w drugim miesiącu działalności. Ten klub jest fenomenem, ponieważ to miasto tylko czekało aż otworzy się klub z prawdziwego zdarzenia. Do rentowności klubu na pewno przyczyniają się też warunku jakie negocjuje w naszym imieniu marka Xtreme z Wynajmującymi. W innych klubach wygląda to również dobrze i rentowność jest osiągana miedzy 3 a 6 miesiącem. Z obserwacji widzę, że klub powinien zwrócić się w ciągu 3-4 lat, wiec jest to na pewno lepszy biznes niż kupowanie mieszkań na wynajem.

Czy są plany na otwarcie kolejnej franczyzy?

Rafał: Jak najbardziej, uwielbiamy nowe wyzwania i na pewno otworzymy jeszcze nie jeden klub.

Sławomir: Jak najbardziej. W tym roku skupiamy się na pewno na powiększeniu klubu w Wadowicach i negocjujemy temat kolejnych nowych lokalizacji. Na pewno chcemy podążać za coraz większym trendem fitness w Polsce. Czeka na nas jeszcze kilkaset małych miejscowości do podbicia.

Polecamy także:

5 sposobów na zwiększenie liczby klubowiczów w Studiu Fitness