Obecnie kluby fitness walczą jak mogą, żeby nie tylko zainteresować klienta ofertą klubu, ale także aktywizować obecnych klubowiczów. Wszędzie mówi się o retencji, budowaniu lojalności klientów, motywowaniu do treningów. Czasy zaczynają się zmieniać. Coraz więcej osób ma dostęp do klubów fitness. Rośnie liczba Polaków posiadających kartę Multisport, z której często nie korzysta. Prawdziwym wyzwaniem dla osób zarządzających klubami fitness jest motywowanie klubowiczów do regularnego korzystania z klubu. Klubowicz, który wyrobi w sobie nawyk treningowy, przychodzi na siłownie regularnie, dłużej utrzymuje aktywne członkostwo.

W związku z nowym trendem, coraz więcej klubów fitness tworzy różnego rodzaju programy lojalnościowe, które oprócz aktywizacji, mają na celu docenienie obecnych klubowiczów. Wychodzi im to z różnym skutkiem. Aktualnie na rynku w branży fitness najpopularniejszym programem lojalnościowym jest Fitmisja, stworzona przez sieć klubów fitness Calypso. Liczby mówią same za siebie. Zakończona w lutym, III edycja zgromadziła rekordową liczbę 180 000 użytkowników, którzy motywowani programem wykonali ponad 3 milionów treningów. Na temat programów lojalnościowych, założeniu Fitmisji, sukcesie akcji, mam przyjemność rozmawiać z Olgą Krajewską oraz Dominiką Chojecką z Calypso.

Olga, Dominika, sieci klubów fitness Calypso, udało się stworzyć program lojalnościowy, który cieszy się olbrzymią popularnością. Wiele klubów wdraża codziennie różnego rodzaju akcje skierowane do klubowiczów, ale to o Was słyszy każdy. Jakie były początki Fitmisji?

Program lojalnościowy Fitmisja, został stworzony prawie 4 lata temu. Początkowo była to akcja wakacyjna, która miała motywować klubowiczów do aktywności w okresie letnim. Chcieliśmy podziękować klubowiczom za ich zaangażowanie, zmotywować do aktywności, ale także pokazać, że są dla nas ważni, że dbamy o nich tak samo jak o nowe osoby. Pierwotnie program miał mniej poziomów , jego czas trwania był krótszy, jednak reakcja klubowiczów na akcje była na tyle pozytywna, że postanowiliśmy ją rozbudować. Tworząc kolejne edycje dbamy o to, aby dostarczyć naszym klientom jeszcze więcej bodźców do działania. Motywacja przybiera postać nowych, atrakcyjnych nagród, urozmaiconych ale możliwych do wykonania wyzwań oraz dawki wiedzy treningowej oraz z zakresu dietetyki. Z pewnością jeszcze nie raz zaskoczymy naszych klubowiczów 😊

Na czym polega Fitmisja?

FITMISJA to program lojalnościowy skierowany do stałych klubowiczów. Chcemy nagrodzić naszych klientów za zaufanie i ciężką pracę. Często słyszy się o promocjach dla nowych klientów w różnych branżach, a stali są zaniedbywani i często poszkodowani, bo nowości które wchodzą na bieżąco, nie obejmują klubowiczów posiadających już karnet w klubie. W Calypso naszych klientów nagradzamy za regularne trenowanie w naszych klubach (pierwsze 3 edycje programu dotyczyły klubów sieci Calypso Fitness, Fitness Academy, Egurrola Fitness Club). Mechanizm programu wyglądał następująco. Klienci zbierali pieczątki za każdy trening w dzienniczku, który był jednocześnie ich dziennikiem treningowym. Po zebraniu wymaganej liczny pieczątek wymieniali je na narody gwarantowane. Program dzieli się na etapy i w każdym z nich są inne nagrody. Dodatkowo po każdym z nich, klubowicz dostaje szansę na wygranie nagrody głównej – jednoosobowej wycieczki na Tajwan . Aby ją wygrać wystarczy wykonać zadanie konkursowe po każdym ukończonym etapie. Fitmisja to nie tylko nagrody, ale przede wszystkim motywacja i wsparcie w realizacji celów treningowych. Uczestnicy na każdym etapie mogą liczyć na pomoc trenerów, instruktorów fitness, motywujące mailingi oraz sprawną obsługę klienta.

W czym według Was tkwi sekret fitmisji? Wiele klubów fitness, jak wcześniej wspomniałam, tworzy akcje lojalnościowe, ale nie cieszą się, aż takim dużym powodzeniem. Wasza akcja z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W czym tkwi sekret?

Program Fitmisji został przez nas bardzo dobrze przemyślany. Nie zamykamy się na przyjęte schematy, ale cały czas słuchamy naszych klubowiczów, modyfikując założenia. Początkowo program trwał 3 miesiące i składał się z 3 etapów. Dostając feedback od uczestników, wyszliśmy im na przeciw modyfikując program – zwiększyliśmy czas trwania, a także ilość etapów. Fitmisja ma proste założenia – chodzi w niej o regularność treningową. Klubowicz na każdym z poziomów, musi wykonać określoną liczbę treningów. Cel jest dla każdego osiągalny, bo o to nam chodziło, żeby uczestnicy nie poddawali się już na samym starcie. Kolejnym elementem jest atrakcyjność nagród. Uczestnicy mają o co walczyć. W ostatniej edycji do wygrania w zależności od etapów był trening personalny, shaker, ręcznik z logo, torba, voucher na ubrania Gipara Wear, no i nagroda główna – wycieczka na Tajwan. Do programu klubowicz może dołączyć w każdym momencie a i tak będzie miał szansę na zdobycie nagrody. Jeżeli ktoś jest bardzo zmotywowany, w momencie trwania akcji, może ją ukończyć nawet dwa razy. Takie osoby też się zdarzają. W Fitmisji, nie ma osób lepszych czy gorszych. Nie oceniamy czy ktoś jest w stanie szybciej ukończyć program, bądź ma lepszą kondycje. Wystarczy tylko regularnie uczęszczać do klubu. Dodatkowym elementem, który przyczynił się do sukcesu jest marketing oraz zaangażowanie personelu. Pracownicy klubu, począwszy od recepcji, trenerów, instruktorów wiedzą wszystko na temat Fitmisji, aktywizując klientów, zwłaszcza tych nowych do udziału. Również nasze biuro obsługi klienta odpowiada na wszelkie pytania w trakcie trwania akcji.

Czy coś Was zaskoczyło podczas trwania Fitmisji?

Jesteśmy zaskoczeni, tym że nasi klubowicze są aż tak bardzo zmotywowani. Myśleliśmy, że więcej będzie osób, które trenują 3 razy w tygodniu, a tymczasem bardzo dużą grupę uczestników stanowią osoby przychodzące do klubu co drugi dzień. Ponadto otwartość ludzi, dzielenie się wrażeniami oraz pozytywnymi emocjami jest fantastyczna. Podczas pierwszego wyjazdu do Tajwanu, były z nami osoby, które nigdy nie były zagranicą lub nie leciały samolotem To cudowne spełniać marzenia tych ludzi. Dopiero co skończyła się 3cia edycja programu, a już dostajemy zapytania, czy odbędzie się kolejna edycja. Ponadto zaskakuje nas kreatywność naszych klubowiczów. Pomysłowe hasła konkursowe, są wykorzystywane przez nas w akcjach marketingowych. Niektóre z nich są bardzo profesjonalne.

Czy możecie doradzić naszym czytelnikom, na co należy zwrócić uwagę tworząc program lojalnościowy, który będzie cieszył się popularnością i pomoże zaangażować klubowiczów?

Właściwie skonstruowany program lojalnościowy powinien zawierać kilka elementów:
1. Określ cel programu powinien być konkretny, mierzalny, osiągalny, istotny oraz określony w czasie. Ustal na czym Ci najbardziej zależy – na regularnej aktywności, promocji marki w social mediach, zwiększeniu sprzedaży? Bez względu na to co wybierzesz, pamiętaj aby cel był osiągalny i znajdował się w zasięgu możliwości każdego klubowicza, zwłaszcza na początkowym etapie. Każdego motywują sukcesy, nikt nie lubi porażek. Pamiętaj o tym
2. Zasady – wyznacz jasne zasady programu, w taki sposób, żeby każdy z uczestników zrozumiał co musi zrobić, żeby wygrać. Program powinien posiadać dokładny regulamin, w którym zostaną wyjaśnione wszystkie kwestie,
3. Atrakcyjne nagrody – żeby program cieszył się zainteresowaniem, nagrody muszą być atrakcyjne. Duże sieci mogą sobie pozwolić na przeznaczenie większego budżetu marketingowego na atrakcyjne gadgety. Nawet jeśli Twojego klubu nie stać na dodatkowy wydatek, możesz nawiązać współprace barterowe, zdobyć zniżki na określone rzeczy, vouchery na usługi, rozrywkę.
4. Zaangażowanie zespołu – w promocji programu najważniejszy jest zmotywowany zespół, który wierzy w sens i idee programu. To oni mają codzienny kontakt z klubowiczami, niech staną si ęambasadorami programu.

5. Ewaluacja – monitoruj na bieżąco efekty programu. Rozmawiaj z klubowiczami, proś ich o sugestie, porady co można by było zmienić, usprawnić. Należy wyciągać wnioski z każdej organizowanej akcji i modyfikować program. Tylko wówczas można stworzyć coś dobrego.

Polecamy także:

Branża Fitness z wizytą w Total Fitness w Radomiu

kontakt@branzafitness.pl