artykuł partnerski

Boks może powstrzymać Parkinsona! – brzmi zaskakująco, ale tak twierdzi neurolog dr David Blacker, który sam stanął do walki z tą ciężką chorobą. Trening bokserski może być prawdziwym nokautem dla Parkinsona. Nie mówimy tutaj o sparingach na ringu, ale o niekontaktowych treningach bokserskich, do których idealnie nadaje się właśnie urządzenie BoxMaster®.

 

Ostatnie miesiące to czas, w którym temat zdrowia poruszany jest praktycznie bez przerwy. Koronawirus zwrócił na nowo naszą uwagę na potrzebę dbania o siebie i swoich bliskich w tym aspekcie. Ruch i aktywność fizyczna jest naszym nieocenionym sprzymierzeńcem w walce o zdrowie, na które czai się nie tylko covid19, ale też szereg najróżniejszych zagrożeń. Aktywność zwiększa naszą odporność, siłę i bardzo często spowalnia przebieg ciężkich chorób. Tak właśnie wykazują ostatnie badania nad chorobą Parkinsona. O treningu bokserskim jako sprzymierzeńcu w walce z tą okrutną i nieuleczalną chorobą mówiono już od dawna. Teraz wchodzimy na kolejny etap.

Twórca Boxmaster i Fightmaster (domowa wersja BM), Rai Fazio, dołączył właśnie do zespołu lekarzy kierowanych przez neurloga dr David’a Blacker w Perron Institute for Neurological and Translational Science w Perth, aby opracować przełomowy program dotyczący boksu i fitnessu dla osób cierpiących na chorobę Parkinsona. Badania kliniczne, które rozpoczną się tuż przed świętami Bożego Narodzenia, będą dotyczyły długoterminowych korzyści, jakie ma boks bezkontaktowy z użyciem Boxmastera.

Rewolucyjny produkt StairMaster BoxMaster stał się bardzo szybko popularny na całym świecie. Stałe, numerowane tablice, które pozwalają użytkownikom wyrzucać nieskończoną liczbę kombinacji ciosów na stacjonarną, regulowaną wieżę, sprawiły, że to urządzenie stało się idealne do treningu zarówno dla zawodowców jak i osób początkujących. Wytrzymałość Boxmastera została przetestowana przez twardych „hitterów” takich jak Hugh Jackman,  Chris Eubank Jr., oraz trenera bokserskiego Michael Delguyd, czy ostatnio Conor McGregor-The King of UFC ale teraz nowa grupa „walczy” z tą jedną z najtrudniejszych maszyn w branży, tą grupą są pacjentami z chorobą Parkinsona.

Choroba Parkinsona jest zaburzeniem neurodegeneracyjnym powodowanym przez niszczenie komórek mózgowych wytwarzających dopaminę. Wiele osób z chorobą Parkinsona cierpi na takie objawy, jak drżenie, sztywność kończyn i problemy z chodem, co może ostatecznie prowadzić do utraty funkcji motorycznych, ponieważ dopamina kontroluje ruch i koordynację, a także pełni rolę regulatora emocjonalnego. Choroba Parkinsona jest chorobą nieuleczalną, zazwyczaj postępuje etapami, a ponieważ dotyka ponad 10 milionów ludzi na całym świecie, dodatkowo skupiono się na badaniu choroby w nadziei lepszego zrozumienia jej postępu.

Właśnie tu wkracza BoxMaster. Pomimo swojej reputacji mówiącej o tym, że jest to sprzęt dla silnych zawodników poszukujących wyczerpującego treningu, BoxMaster bardzo dobrze sprawdza się również w społeczności chorych na Parkinsona, ze względu na swoją funkcję w bezkontaktowych klasach bokserskich, zaprojektowanych do rozwijania pracy nóg, poprawy koordynacji i wzmocnienia mięśni głosowych, poprzez wykrzykiwanie kombinacji.

Boks wydaje się być neuroochronny, spowalniając postęp choroby i umożliwiając lepszą jakość życia chorym. BoxMaster może mieć kluczowe znaczenie dla opóźnienia jej objawów. Cyfry na padach pozwalają użytkownikom tworzyć dowolną kombinację uderzeń, których pragną, ze szczególnym rozmieszczeniem padów zaprojektowanym dla różnych rodzajów ciosów (dźgnięcia, krzyże, haki i górne cięcia), trening angażuje fizycznie i psychicznie.

Dlaczego więc BoxMaster zamiast standardowego ciężkiego worka bokserskiego? Wytrzymałe numerowane podkładki BoxMaster zmuszają użytkownika do zastanowienia się, gdzie uderzy pięścią. To urządzenie idealne dla tych, którzy próbują poprawić koordynację i równowagę, podczas gdy ciężki worek nie ma określonego celu kontaktu i może mocno huśtać się po trafieniu, stając się zagrożeniem dla osób cierpiących na objawy ruchowe, które nie mogą szybko się odsunąć. Boxmaster jest stacjonarny i regulowany, co pozwala użytkownikowi podnieść lub obniżyć ramę do odpowiedniej do uderzenia wysokości, a także zapewnia stabilność pacjentom, którzy nie czują się komfortowo z ruchomym celem.

W niedawnym badaniu przeprowadzonym w Lizbonie w Portugalii, w którym BoxMaster wykorzystano do określenia możliwości zastosowania boksu w leczeniu pacjentów z chorobą Parkinsona, uczestnicy stwierdzili, że „korzystanie z BoxMaster ułatwiło naukę sekwencji bokserskich ze względu na liczby umieszczone na podkładkach bokserskich”. Po korzystaniu ze sprzętu przez trzy miesiące, raz w tygodniu, badanie wykazało, że dopuszcza się stosowanie BoxMaster w leczeniu Parkinsona i że jego użycie ułatwiło pacjentom zdolność uczenia się bez żadnych negatywnych skutków.

Równie ważne jak leczenie objawów ruchowych Parkinsona, jest leczenie objawów emocjonalnych i psychicznych, które często rozwijają się wraz ze spadkiem niezależności danej osoby. W artykule opublikowanym w maju 2018 r. Przez Pittsburgh Tribune-Review, BoxMaster został przedstawiony jako część programu bokserskiego „Rock Steady” w Oxford Athletic Club. Trenerka ACE, Maria Berexa, prowadząca program, stwierdza: „Wszyscy uważamy nasze zdrowie za coś oczywistego. Kiedy je stracisz, stajesz się wycofany i przygnębiony … Trening wyciąga chorych z domu. Tworzą ze sobą więź. Niektórzy byli na początku przerażeni i nie chcieli przyjechać, a teraz to uwielbiają”. Kluczowym momentem w tej przewlekłej chorobie jest zdolność pacjenta do postrzegania siebie jako czegoś więcej niż tylko ciała z chorobą – jako osoby silnej, zdolnej i wykorzystującej życie pomimo radzenia sobie z chorobą.

  

Chociaż choroba Parkinsona i jej objawy są złożone, budujące jest, że boks okazał się skutecznym narzędziem w leczeniu czy niwelowaniu jej objawów. Sprawność fizyczna może zmienić ciało i umysł i dać promyk nadziei tym, którzy widzą wyniki swoich treningów po miesiącach lub latach degeneracji, a StairMaster z dumą oferuje produkt, który ułatwia znaczące zmiany i postępy. W końcu, czy nie o to chodzi w fitnessie?

Firma Core Health&Fitness, właściel marki Stairmaster, jest dumna, że poprzez swój kluczowy produkt wraz z jego twórcą, może mieć swój udział w badaniach nad wsparciem osób potrzebujących. Zdrowie i jego pielęgnacja są kluczowe, o to przecież chodzi najbardziej w branży fitness!

Zapraszamy do kontaktu sprzedaz@corehandf.com lub na naszym FB https://www.facebook.com/coreteampoland2018

Polecamy także:

Oficjalne otwarcie ośrodka treningowego Legii