photo: PUNTO STUDIO FOTO AG/ Fotolia
Filozofia wellness, czy na pewno ją rozumiemy?
“Wellness to także fitness, który jest integralną częścią nurtu”
Wellness to dobrostan w pełnym tego słowa znaczeniu. Po raz pierwszy określenia użył dr Halbert Dunn w 1959 roku. Wyrażenie określa pełną równowagę na wszystkich płaszczyznach funkcjonowania człowieka. Założenie jest bardzo proste: aby człowiek był szczęśliwy musi osiągnąć równowagę na płaszczyźnie fizycznej, duchowej i umysłowej. Harmonia jest niezbędna i konieczna dla efektywnego i szczęśliwego życia, a dzisiaj świadomość homeostazy naszego organizmu jest dla mieszkańców ziemi coraz ważniejsza. To powoduje, że “przemysł dobrego samopoczucia” stale rośnie w siłę i coraz więcej osób, zaczyna szukać dla siebie miejsc, które proponują kompleksową ofertę wellness.
Na wellness, wbrew powszechnej opinii nie składają się wyłącznie zabiegi SPA, baseny, sauny czy gabinety odnowy biologicznej. Wellness to także fitness, który jest integralną częścią tego nurtu. Dbałość o uwzględnienie potrzeb człowieka jest kluczowym aspektem w tej filozofii. Nie każdy jest szczupły, zgrabny i atrakcyjny, ale może być, jeśli tylko będzie chciał zmienić swoje dotychczasowe nawyki. Te przesłanki powodują ,że pracownicy sektora mają wyzwanie nauczenia swoich klientów szacunku do siebie, własnego ciała oraz swoich, mniejszych czy większych niedoskonałości. W swoich działaniach mają przede wszystkim wyzwolenie chęci do zmiany i wspieranie w wysiłkach o powrót do równowagi na każdej płaszczyźnie.
Życie w zgodzie filozofią wellness to przede wszystkich realizowanie siebie. Forma może być dowolna: od spacerów, zajęć w klubie fitness, medytacji w lesie, wprowadzenie nowej diety po wyjazd na relaks w SPA. Wszystkie te działania łączy jedno: wzmocnienie poczucia własnej wartości, polubienia siebie i nabrania nowej energii do życia. Oderwanie od rzeczywistości i pozbycie się stresu dnia codziennego, można realizować na wiele sposobów. Z całą pewnością jednym z nich jest wizyta w klubie fitness. Rozładowanie napięcia to proces, który można osiągając na wiele sposobów. Mając w świadomości, że nasi klienci często przychodząc do naszego klubu, szukają sposobu na oderwanie od codzienności, warto zatroszczyć się o budowanie filozofii wellness, która na poziomie podświadomości może bardzo pozytywnie wpływać na naszych klientów.
Niezbędne jest holistyczne podejście do tematu. Na początek warto samemu zacząć takie działania promować u siebie. Kluczem jest pozytywne nastawienie do życia, wyzbycie się malkontenctwa i ciągłego narzekania. Promowanie stylu życia pełnego entuzjazmu i dobrego samopoczucia wymaga pracy nad wszystkimi elementami warunkującymi zdrowie. To pracownicy tego sektora są wizytówką dla osób, które chcą żyć w harmonii.
Na koniec, warto przypomnieć, że optymiści żyją dużej, rzadziej chorują i są szczęśliwsi w życiu prywatnym. Osiągają sukcesy zawodowe i są wzorem dla innych. Intensywnie rozwijająca się branża fitness jest elementem “przemysłu dobrego samopoczucia”, którego filarem jest… „wellnessowy” pracownik klubu.
Anita Bajdalska – Certyfikowany Manager SPA, jedynego na świecie amerykańskiego stowarzyszenia ISPA. W 2009 roku uzyskała międzynarodowy certyfikat, uznany na świecie jako największe osiągniecie w branży zarządzania obiektami. Od września 2011 do chwili obecnej, Członek Rady Nadzorczej Europejskiej Fundacji SPA.
www.MagdalenaSzmidt.com/kontakt/