„…ambitny trener powinien umieć nakreślać proporcje pomiędzy tolerancją i obiektywnością a chęcią rozwoju podopiecznego i wymaganiami w stosunku do niego.”

Diana Dudziak – ur. 1984 r. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie zdobyła również stopień naukowy doktora z zakresu nauk o kulturze fizycznej. Trenerka personalna, instruktorka fitness, gimnastyki korekcyjnej, pływania, kinezygerontoprofilaktyki, piłki nożnej oraz karate. Zawodniczka sportów sylwetkowych federacji IFBB z licznymi sukcesami na arenie polskiej, europejskiej i światowej. Wykładowca i szkoleniowiec. Pasjonatka sportów siłowych, przygotowująca zawodników do startów w zawodach sylwetkowych. Prowadziła badania naukowe z zakresu wpływu aktywności fizycznej na zdrowie kobiet ciężarnych oraz płodu. Zainteresowana aktywnością fizyczną osób starszych oraz osób z problemami zdrowotnymi z zakresu narządu ruchu.

Podczas tegorocznej edycji FIWE spotkamy Dianę, m.in. w strefie FIWE FANS, gdzie przeprowadzi wykład na temat doboru ćwiczeń korygujących dla osób z wadami postawy i schorzeniami występującymi ze strony układu kostnego.

Jest osobą otwartą, towarzyską, zawsze uśmiechniętą. Jej pozytywne nastawienie jest zaraźliwe, a zaangażowania oraz chęci pozyskiwania i pogłębiania wiedzy powinien uczyć się od Niej niejeden… Podczas treningów ze swoimi podopiecznymi stawia nie tylko na motywację, ale również na edukację. Jak sama mówi, trenowanie ludzi przychodzi Jej z łatwością – i to zdaje się być jednym z elementów składowych sukcesu, jaki odnosi.  W rozmowie z Dianą poruszyliśmy, m.in. temat niepokojących kwestii obserwowanych w środowisku trenerów.

Dobry trener to nie tylko osoba, dzięki której osiągamy zadowalające efekty i sukcesy. To również motywator, a czasami nawet przyjaciel – człowiek, w którym pokładamy swoje zaufanie. Jakimi cechami według Ciebie Diano, powinien charakteryzować się dobry trener?

Dobry trener powinien przede wszystkim kochać robić to, w czym się specjalizuje. Trener powinien być wykwalifikowany, ambitny i interdyscyplinarny, ponieważ branża fitness rozwija się z prędkością światła. Poza sumiennością, pracowitością i zaangażowaniem, powinien również charakteryzować się stanowczością, radosnym usposobieniem. Ambitny Trener powinien umieć nakreślać proporcje pomiędzy tolerancją i obiektywnością a chęcią rozwoju podopiecznego i wymaganiami w stosunku do niego.

Tak, jak wspomniałaś, branża fitness rozwija się z prędkością światła, a aktywność fizyczna jest silnym, widocznym trendem w naszym społeczeństwie. Jednak, jak wiemy jest to niestety, wciąż sezonowe zainteresowanie. Jakie masz sposoby, aby utrzymać Klientów w tym kryzysowym czasie?

Przede wszystkim podopieczny musi rozumieć, że aktywność fizyczna nie powinna towarzyszyć mu jedynie sezonowo, podczas robienia formy na lato czy do ważnego wydarzenia w życiu. Wydaje mi się, że takie „zarażanie” pasją do zdrowego stylu życia i po prostu wplatanie tego w codzienność uświadamia, że może to być mądra forma spędzania wolnego czasu. Podkreślam podopiecznym, że jest to inwestycja w siebie – w swoje zdrowie, sprawność fizyczną, komfort ciała i takie samozadowolenie. Miło spędzamy czas, w jakiś sposób się zaprzyjaźniamy, klient wie, że z moją pomocą nie popełni błędów i nie zrobi sobie na treningu krzywdy. Lubię czasem opowiadać podopiecznym o najnowszych badaniach nad wpływem aktywności fizycznej na nasze ciało, podczas ćwiczeń opisuje, jakie grupy mięśniowe angażujemy i tłumaczę, dlaczego czasem trzeba zrobić coś tak, a nie inaczej. Dla ludzi jest to interesujące i łaknął takiej wiedzy o swoim ciele.

Jakie masz sposoby na pozyskiwanie Klientów? Jakie cechy, Twoje mocne strony, walory przyciągają do Ciebie Klientów?

Jestem osobą otwartą, towarzyską i uśmiechniętą- to powoduje, że ludzie nie boją się do mnie podejść, podpytać o współpracę. Wydaje mi się, że przez to, że sama trenuję, zdrowo się odżywiam i widać, że uwielbiam to robić, jestem odbierana, jako wiarygodna i szczera. Nie raz mówiono mi, że trenowanie ludzi przychodzi mi z łatwością, bo nie staram się niczego wyreżyserować- na dłuższą metę przecież by to człowieka zmęczyło.  Dość istotne jest również udzielanie się w mediach społecznościowych oraz fakt, że zdobyłam parę tytułów w sportach sylwetkowych, stając się tym samym bardziej rozpoznawalną.

Rozwój, edukacja oraz pozyskiwanie wiedzy jest dla Ciebie bardzo ważne. Niedawno obroniłaś doktorat. Widać, ze samodoskonalenie oraz edukowanie siebie jest dla Ciebie bardzo ważne. Dlaczego?

Od zawsze lubiłam się uczyć i czytać. Nauki o człowieku po prostu bardzo mnie interesowały- zajęcia na AWF w Warszawie wspominam, jako bardzo ciekawe. Doktorat obroniłam ponad rok temu, dla jednych była to droga przez mękę, a ja po prostu lubiłam robić badania naukowe i pracować z ludźmi. Uwielbiałam sport i podobało mi się wiele dyscyplin sportowych, dlatego też zrobiłam kilkanaście kursów i posiadam kwalifikacje na wielu płaszczyznach- od pływania aż po gry zespołowe;)

Jakie tendencje obserwujesz w środowisku trenerów? Czy coś wydaję Ci się być niepokojące?

Kiedyś wydawało mi się, że Trener czy Nauczyciel to ktoś, kto wie wszystko na temat danej dziedziny czy konkurencji. Trenowałam na siłowni od 14 roku życia i dopiero po kilkunastu latach pomyślałam „wiem już wiele, mogę, więc uczyć innych”. Moim zdaniem taka powinna być droga do przywileju nauczania podopiecznych. Teraz wszystko trochę się to odwróciło- prowadzę kursy na trenera personalnego i trafiają do mnie ludzie, którzy mają na przykład 3-miesięczne doświadczenie z siłownią i żadnych podstaw teoretycznych. Bycie trenerem stało się teraz modne, ale przecież odpowiadamy za czyjeś zdrowie, więc powinniśmy mieć też w tym wszystkim rozsądek i samokrytykę.

No właśnie…zawód trenera jest obecnie bardzo popularny, a trenerów personalnych rozpisujących plany treningowe i żywieniowe biorącym pod swoje skrzydła grono „podopiecznych” jest coraz więcej. Jakie masz rady dla osób, które chciałby rozpocząć współpracę, a nie są pewne, komu mogą zaufać?

Zastanów się, czy fajnie prowadzony profil na Facebooku jest wystarczającym dowodem na wysokie kompetencje Twojego trenera. Kieruj się rozsądkiem, bo przecież oddajesz swoje zdrowie w ręce specjalisty-, jakie wykształcenie ma Twój trener? Czy jest osobą związaną z jakikolwiek sportem? Czy sam ćwiczy? Czy wzbudza Twoje zaufanie i szacunek? Trener nie powinien być tylko przyjacielem- powinien umieć wzbudzić w Tobie motywację i być kimś, kto w najcięższych momentach będzie potrafił wykrzesać z Ciebie jeszcze trochę sił. Jest, więc czynnikiem, bez którego nie poszedłbyś dalej – ma ciągnąć w górę!

Jesteś jedną z najbardziej utytułowanych, rozpoznawalnych trenerek personalnych w Polsce. Twój przepis na sukces?

Nigdy nie chodzę do pracy, bo po prostu uwielbiam robić to, co robię. Uwielbiam przebywać z ludźmi i uwielbiam czuć, że dzięki mojej pomocy osiągają swoje cele i realizują marzenia. Pracuję z ludźmi w różnym wieku, przez co nie czuję znużenia i dzień mija mi bardzo szybko. Jestem pogodna, szczera i zaangażowana, dzięki czemu ludzie odwdzięczają mi się tym samym. A hejterów i nieżyczliwych po prostu omijam szerokim łukiem i ignoruję. Ludzie chyba wyczuwają tą „prawdziwość” 🙂

 Dziękuję za rozmowę.

Magdalena Szmidt

 

photo: Bartłomiej Kuczer- photodesigner