źródło

Wydawać by się mogło, że nowoczesne technologie to trend popularny tylko wśród Millenialsów. Pracując w branży fitness często słyszę, że jednym z głównych problemów, będzie dostarczenie takich rozwiązań do klubów fitness, które pomogą odnaleźć się na jednej płaszczyźnie przedstawicielom starszego pokolenia oraz Millenialsów. W przeciągu ostatnich lat widać jednak zmiany. Postrzeganie osób starszych zaczyna się zmieniać. Coraz lepiej radzą sobie z obsługą komputera, posiadanie kart kredytowych, korzystanie z nich też przestaje stanowić problem. Na polskim rynku pojawiają się innowacyjne kluby fitness, oparte na samoobsłudze, których nowoczesność nie stanowi dla seniorów już problemu.

Co ciekawe wg badań ICAA, (profesjonalnego stowarzyszenia, które prowadzi, łączy i definiuje branżę aktywnych seniorów, wspiera profesjonalistów, którzy rozwijają zaplecze odnowy biologicznej, programy i usługi dla osób dorosłych powyżej 50) takie urządzenia jak VR, materiały eksploatacyjne, lokalizatory GPS – coraz częściej pojawiają się na liście życzeń seniorów. Podobnie jest ze słuchawkami Bluetooth i inteligentnymi głośniki Alexy – są coraz bardziej popularne wśród starszego pokolenia.

The 2018 Active-Aging Industry Trends Survey, Visions of the Future, zwróciło się do respondentów z różnych organizacji, którzy pracują ze starszymi osobami, z prośbą o ich opinię na temat nowoczesnych technologii na przestrzeni czasu od 2019 do 2023 roku. Grupa ta obejmowała 322 menedżerów i pracowników wyższego szczebla. Na szczycie listy elementów technologicznych, których już szukają lub które prawdopodobnie pojawią się do 2023 roku, znalazły się Biometric wearables (mierzące temperaturę ciała, nawodnienie itp.), Aplikacje do śledzenia diety i ćwiczeń, zestawy słuchawkowe do rzeczywistości wirtualnej i urządzenia do śledzenia aktywności na ciele, takie jak Apple Watch i FitBit.

Nikt nie wie, jakie nowe niesamowite urządzenia zostaną skonstruowane w przyszłości, jednak w ankiecie prawie połowa (46%) respondentów już posiada lub planuje, że kupi w przeciągu pięciu lat, “biometric wearables”. Bardzo dużą popularnością cieszyły się też aktywowani głosem asystenci, roboty do leczenia lub kontroli zdrowia oraz GPS.


Dlaczego seniorzy potrzebują nowoczesnych technologii? Urządzenia GPS, które pasują do podeszew butów, mogą być szczególnie korzystne dla osób, które mają problemy z pamięcią. Biometric wearables umożliwiają seniorom z problemami z sercem lub dietą łatwą i skuteczną ocenę samopoczucia. Nowe urządzenia technologiczne umożliwiają także starszym oraz opiekującym się nimi zespołom medycznym, analizę stanu zdrowia pacjenta.

Wzięcie odpowiedzialności za własne zdrowie jest kluczowym elementem światowej rewolucji wellness, która zgodnie z wynikami badania ICSDA “Visions of the future” może radykalnie zmienić sposób życia seniorów. Zdecydowana większość pracowników i menedżerów, którzy są przedstawicielami starszego pokolenia, uczestniczących w ankiecie – 59% – przewidywała, że ​​ich model biznesowy będzie oparty na zdrowym stylu życia z opieką medyczną do 2023r. Zmiany zazwyczaj przejawiają się w postaci rozszerzonych programów w wielu obszarach odnowy biologicznej, zdrowszej diety, większej aktywności i większego nacisku na zapobieganie i jakość życia niż na leczenie.

Colin Milner, założyciel i dyrektor generalny ICAA uważa, że w przyszłości “Nacisk zostanie położony na systemy, programy, urządzenia i oprogramowanie, które wspierają aktywny tryb życia. To nie tylko diagnoza dolegliwości, ale także koncentracja na tym, co ludzie mogą zrobić, aby zachować zdrowie w ramach siedmiu wymiarów odnowy biologicznej.

Innowacje to nie jest nowy trend, to proces który się rozpoczął i będzie postępował. Tego już nie zatrzymamy. Pracując w branży fitness musimy zmienić myślenie. Branża Fitness się zmienia, potrzeby klientów również. Kilka lat temu każdy chodził na siłownie po to, żeby zrobić formę. Dziś coraz częściej mówi się, że klub fitness staje się 3 sektorem życia, obok domu i pracy. Chodzimy na siłownię, po to aby lepiej się czuć, utrzymać zdrowy, młody wygląd oraz formę na długie lata. Pogląd, że seniorzy sobie nie poradzą z nowoczesną technologią jest błędny. To my musimy bardziej się otworzyć na to społeczeństwo i dać im możliwość testowania nowinek technicznych. Nie bójmy się, że nasi rodzice, dziadkowie, sobie nie poradzą. Dynamizm zmian i adaptacji do nowych warunków jest dość szybki, a przyswojenie nowych rzeczy zależy od otwartości i ich dostępności.

Polecamy także:

OK System aktywizuje seniorów – nowy produkt 60UP już dostępny!