źródło: artykuł Linkedin Brayan O’Rourke

Bryan O’Rourke, weteran branży fitness oraz prezes Fitness Industry Technology Council, w rozmowie z PSFK przedstawił swoje poglądy i wizję na temat rozwoju branży fitness, klubów butikowych, technologii i dywersyfikacji zachowań, które napędzają ten rynek.

Zauważalne zmiany w trendach branży fitness na przestrzeni lat

Bryan O’Rourke, ekspert fitness i prezes Fitness Industry Technology Council oraz dyrektor zarządu International Health Racquet and Sportsclub Association, w rozmowie z PSFK na temat ewolucji branży fitness i trendów kształtujących jej przyszłość, podkreśla dynamizm zmian na rynku branży fitness, który jest obserwowany od 5 lat. Klienci stają się coraz bardziej zamożni, zaczynają mieć sprecyzowane potrzeby. Są w stanie zapłacić więcej za usługę. Uwidacznia się segmentacja rynku. Wzrasta rozwój klubów, które oferują wysoką jakość za niską cenę, ale na przestrzeni czasu koszty budowlane uległy podwyższeniu nawet o 400%, co jest bardzo mocno odczuwalne i sprawia, że kluby stają się coraz mniej rentowne. Rosną koszty utrzymania i leasingów.

Zmiana potrzeb konsumenckich.

Od około 10 lat uwidacznia się trend bycia fit. Zdrowie staje się być symbolem statutu społecznego. Wzrasta popularność i rozwój nowoczesnych technologii. W dodatku obserwuje się przesuniecie wzorców konsumenckich u Millenialsów, dla których posiadanie i inwestycja w samochody, mieszkania zaczyna przesuwać się w stronę inwestycji w usługi i doświadczania. Dla wielu ludzi fitness i wellnes stanowią synonimy. Takie czynnini jak sen, elastyczność, medytacja, poprawa zdrowia wpisują się w nowy trend, który zaczynają wykorzystywać współczesne modele biznesowe. Obecnemu konsumentowi nie chodzi już tylko o kondycje.
Brayan O’Rourke podkreśla, że klienci klubów fitness i ich potrzeby są bardzo zróżnicowane. Przytacza, że według badań, aż 40% klientów klubów fitness korzysta równocześnie ze studiów butikowych oraz technologii cyfrowych. Lubią doświadczać, próbować różnorodnych rzeczy, stają się współczesnymi “smakoszami” różnych trendów.

Starzejące się społeczeństwo – zdrowie synonimem statusu społecznego

Duży potencjał rozwoju stanowi pokolenie Baby Boomers. Konsumenci się starzeją, ale też są bardziej zamożni, przez co chcą dłużej być sprawni. W ostatnim czasie uwidacznia się rozwój rynku oferującego usługi prozdrowotne. Zdrowie, bogactwo i sprawność stały się symbolami statusu i samorealizacji. Utrzymanie dobrego wyglądu i samopoczucia stanowią priorytet. Dla klubów fitness to ważna informacja i podpowiedź, w którym kierunku projektować działania.

Mocne i słabe strony klubów butikowych i siłowni typu big-box

Kluby butikowe aktualnie mają różne oferty, modele biznesowe, jest ich dużo, dlatego wydają się trendem wiodącym, który ma przyszłość. Według Brayan’a to złe pojęcie, etykieta dla czegoś nowego, nieznanego. Brayan zapytany o słabe i mocne strony klubów butikowych, wyróżnił:

Słabą stroną klubów butikowych jest to, że najczęściej oferują jedną konkretną usługę, ofertę. Współczesny klient chce doświadczać, ma dość ograniczania, pragnie próbować różnych rzeczy. Konkretny model może być obecnie dla konsumenta czymś wspaniałym, pytanie tylko jak długo? Kiedy minie termin jego “przydatności do spożycia”. ?

Mocna strona, tkwi w wygodzie jaką dają klientowi. Mogą zapewnić wyjątkowe wrażenia lub dostarczyć wyższą, dostosowaną usługę, dla mniejszej ilości konsumentów za wyższą cenę. Dzięki temu klub jest rentowny. Kolejnym plusem jest otwartość na nowoczesne technologie. (dygresja od redakcji: Łatwiej jest je implementować do klubów, w których maszyny, kwestie techniczne nie stanowią problemu z integracją systemu. Implikacja nowych rozwiązań, dostarczających klientowi efekt i wrażenia, nie jest taka trudna i kosztowna jak w dużym klubie fitness)

Nowe trendy w branży fitness dopiero przed nami

Według Brayana, najlepsze produkty i usługi w branży fitness nie zostały jeszcze stworzone.
Na rynku, podobnie jak w innych branżach będzie ogromny wzrost dzięki wygodnym rozwiązaniom, nowym modelom biznesowym, doświadczeniom, wszechobecności i hiperspersonalizacji. Starzejące się społeczeństwo i trend w kierunku dbania o zdrowie i kondycje fizyczną, sprawią że branża fitness będzie łączyć się z odnową biologiczną. Nie wszystkie kluby fitness to przetrwają, ponieważ chcąc istnieć na rynku będą zmuszone do przeprojektowania modelu biznesowemu, żeby sprostać oczekiwaniom konsumentów.
Ekspansja klubów butikowych zdaniem Brayana w pewnym momencie się zatrzyma. Będą stanowić element rynku, ale tylko jako segment. Pojawią się kluby hybrydowe łączące dział fitness z odzieżą, żywnością, ale najwspanialsze modele usług i produkty w branży fitness jeszcze się nie pojawiły. To wszystko przed nami.

_________________________________________

***PSFK’s report Boutique Fitness as Personal Lifestyle Ecosystem bada w jaki sposób kluby fitness próbują przywiązać klienta, wytwarzając potrzeby zaangażowania w zdrowy styl życia dzięki innowacyjnym usługom i doświadczeniom, poprzez personalizację, wygodę oraz oferty nastawione na budowanie społeczności. Zdaniem PSFK’s kluby fitness dzięki wykorzystaniu zintegrowanych aplikacji mobilnych, technologii sztucznej inteligencji i technologii analizujących pracę serca, sprawność, a także zapewniając klientowi wsparcie poza siłownią, kultywują holistyczne podejście do fitnessu i odnowy biologicznej wśród klientów. W rezultacie marki te przekształcają się z dostawców fitnessu w holistycznych partnerów lifestylowych.

Redakcja poleca:

Prognoza Trendów w Branży Fitness na 2019 rok