źródło: artykuł partnerski

TOBA Invest sp. z o.o. której częścią jest autorska pracownia projektowa TOBA Architekci specjalizuje się w kompleksowej obsłudze procesu powstawania klubów fitness. Dajemy wsparcie już od pierwszych chwil rodzenia się pomysłu na tego rodzaju biznes aż po oddanie siłowni klientowi do użytkowania.   

Inwestycję w klub sportowy można porównać do lokaty we własne zdrowie, gdyż określając cel i mając doświadczonego trenera jesteśmy w stanie przejść efektywnie wszystkie etapy zmiany. To on wskazuje ścieżkę , od pierwszych nieśmiałych kroków aż do wejścia na upragniony szczyt marzeń, tak jak mając doświadczonego architekta unikamy wielu kosztownych błędów lub ślepych zaułków. Zarówno zgłaszając się do trenera personalnego jak i architekta, określamy z ich pomocą efekt, który chcemy osiągnąć. Ten proces jest rodzajem inwestycji w przyszłość – umożliwia ograniczyć złe decyzje

Pamiętajmy,  że w przypadku zaangażowania w stworzenie siłowni / klubu fitness, to także jej utrzymanie i rozwój który stanowi dobrą lokatę kapitału, przynoszącą realne korzyści.

Mając określony cel który przyszły właściciel klubu nam nakreślił, możemy rozpocząć żmudny proces dopasowywania wizji, nakreślania planów tak by wybudować i uruchomić wymarzone miejsce. W procesie który po krótce nakreślamy poniżej łatwiej podejmować decyzję i unikać kosztów które mogą rzutować na działanie klubu latami lub zatopić tego rodzaju przedsięwzięcie.               

Wybór lokalizacji – wstępna analiza

Jako doświadczony doradca pomagamy ocenić zalety i wady wskazywanego przez inwestora usytuowania przyszłego obiektu. Kontaktując się z zarządcą bądź właścicielem budynku a także analizując otoczenie i plany urbanistyczne dla danego rejonu, wskazujemy zarówno potencjał lokacji jak i ewentualne ryzyka przy funkcjonowaniu obiektu.

Popyt na usługi rekreacji i zdrowia jest wielki, ale wiele czynników rozlokowania może utrudnić wygodę korzystania z klubu i przyczynić się do braku jego rentowności.  Należy mieć na uwadze, iż położenie siłowni to podstawa ale równie istotnymi parametrami są takie czynniki jak dojazd, parkowanie czy choćby media a niezbędne do prawidłowego funkcjonowania takiego organizmu jakim jest klub. Nie trafny wybór dobrej lokalizacji w rejonie miasta lub nawet samego zespołu budynków bywa bardzo kosztotwórcze.

Jest jak mocny fundament pod przyszłą budowlę.

Po zaakceptowaniu lokalizacji kolejnym etapem do którego przechodzimy a przy którym istnieje nadal duże ryzyko wykrycia wad w proponowanym powstającym biznesie jest:

Koncepcja

To ją można porównać do planu treningu. Trener szkicuje propozycję ćwiczeń i dietę, która wesprze nasze działania a proponowana ścieżka wyznacza kierunek podejmowanych wyzwań.

Podobnie jest u Nas ze wstępnym szkicem architektonicznym, który określamy mianem space planu.  Ukazuje on potencjał wskazywanego miejsca w kontekście budynku i pozwala przeprowadzić pierwsze uzgodnienia m.in. z sanepid-em czy też strażą pożarną. Złożona analiza koncepcyjna pozwala sprawdzić wszelkie możliwe warianty aranżacyjne, eliminując tym samym potencjalne błędy projektowe, jednocześnie chroniąc inwestora przed kosztownymi decyzjami.

To tu decydujemy o strukturze miejsca, ich funkcjonalnej przydatności, przestrzennych efektach oraz tym w jakiej formule miejsce będzie działać. Określamy ilości użytkowników czy choćby wstępne zużycie mediów. Jet to drogowskaz przy którym decydujemy jaką ścieżką podążymy.

Powyższe pierwsze dwa etapy są kluczowe w oszacowaniu dalszych nakładów finansowych i wyznaczeniu potencjału lokalizacji. Ten moment jest ważny z uwagi na następstwa decyzji i wynikających z nich zobowiązań inwestora wobec zarządcy obiektu. Kiedy mamy pewność dokonania właściwego wyboru lokalizacji i stworzonej pożądanej aranżacji, wtedy możemy bezpiecznie przejść do kolejnego etapu, jakim jest:

Zawarcie umów o najem lub zakup

W tym momencie pomagamy ocenić zapisy kontraktu między inwestorem i stroną oferującą wynajem lub zakup lokalu. Tutaj można bardzo trafnie oszacować wszelkie niedogodności skutkujące w przyszłości wieloma problemami dla przyszłego najemcy. W umowach bywają zapisy na pierwszy rzut oka pomijane przez przyszłych właścicieli a z technicznego punktu widzenia uniemożliwiające zamierzone działanie klubu lub determinujące pewien sposób jego budowy i codziennego funkcjonowania.

Wielu przyszłych właścicielu klubów pomija lub zamienia kolejność opisanych wyżej działań, zgłaszając się do firm projektowych z wybranymi lokalizacjami i podpisanymi umowami które to narzucają sposób działania i blokują wiele rozwiązań.

Związanie się inwestora z najemcą / właścicielem powierzchni pod przyszły klub fitness jest etapem równoległym z podpisaniem umowy na pełną obsługę z naszą firmą. Określamy
warunki kontraktu oraz szczegółowy zakres pracy jak i harmonogram jej realizacji.

Mając wybrane miejsce, naszkicowany plan działania klubu oraz sztywne zapisy warunków umów i długofalowej współpracy, przechodzimy do głównego działania, którym jest:

Projekt techniczny

Ten etap wiąże się nie tylko z pracą projektową w zaciszu naszej pracowni, ale również z przejściem ścieżki administracyjnej, obejmującej wszelkiego typu zgłoszenia, pozwolenia, uzgodnienia i badania tak by działalność była prawnie umocowana. 

Po fazie przekształcenia idei z koncepcji w twarde zapisy projektu uzgodnionego również z zarządcą danej lokalizacji, Inwestora wspieramy w kolejnym działaniu, którym jest:

Projekt wykonawczy

Zakres prac na tym etapie powiązany jest z charakterem miejsca i możliwościami technicznymi. Wykonujemy tu dokładnego przeglądu podejmowanych zagadnień jak i podejmujemy ostateczne decyzję tak by miały pozytywny rezultat dla całości przedsięwzięcia i jego uczestników. To tu ostatecznie określa się wystrój wnętrz, jak i jego stronę techniczno – materiałową.

Etap ten to miejsce wykuwania najmniejszych detali.

Opracowanie projektu wykonawczego wiąże się z zebraniem i sprawdzeniem dużej liczby danych, opracowaniem przedmiarów, szczegółowych rozwiązań, kosztorysów oraz harmonogramu prac. Mamy doświadczenie w równoległym prowadzeniu wielu inwestycji, będących składowymi sieci klubów w szeregu realizowanych jednocześnie obiektach ( w jednym mieście lub różnych rejonach kraju ).  Pozwala to na ścisłą koordynację prac i pełną kontrolę nad nawet bardzo złożonym procesem inwestycyjnym.

Naszą dewizą jest: 90% procent planowania i 10% wykonania

Doświadczenie i kompleksowe przygotowanie, obejmujące również całą logistykę, łańcuch dostaw materiałów budowlanych, czy współpracę z podwykonawcami pozwala zaoszczędzić czas i nerwy. Powstrzymujemy inwestorów przed nazbyt szybkim przejściem do budowy wiedząc, że klucz do sukcesu znajduje się na etapie przygotowawczym. Realizacja jest wtedy płynna, sprawna oraz przewidywalna przez co nie generuje niepotrzebnych stresów zarówno u inwestora, jak i w zespole projektowym oraz wykonawczym.

Dobrze zaplanowana i przemyślana inwestycja generuje wiele korzyści na przyszłość.

Organizacja, Budowa i Realizacja

W tej fazie przejmujemy powierzchnię pod prace: przygotowujemy ją, zamawiamy materiały i potwierdzamy założenia projektowe w starciu z materią.

Realizujemy kwintesencję procesu inwestorskiego: urzeczywistniamy plan.

Następnie po twardych pracach budowlanych zajmujemy się wykończeniem wnętrz, tworząc zamierzony charakter i identyfikacje przestrzeni.  Kluczowa jest zarówno kreująca klimat miejsca architektura, ale także właściwy dobór dobrych materiałów, wykończenia oraz sprzętów. Nie zapominamy o ergonomicznym usytuowaniu maszyn wykorzystując przestrzeń do maksimum.

Ostatnim krokiem naszej wspólnej z inwestorem drogi do realizacji celu są:

Odbiory

To czas, w którym mówimy: „sprawdzam”. Przeprowadzenie odbiorów, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie i przygotowanie przestrzeni do otwarcia, wieńczy złożony proces projektowo – budowlany. Otwiera się kolejny etap: funkcjonowanie klubu fitness i jego rozwój.

Oferując doświadczenie, fachową pomoc na każdym etapie procesu inwestycyjnego czerpiemy przyjemność z faktu, że nasze przewodnictwo na drodze do spełnienia marzeń o własnej siłowni od wielu lat przynosi sukces inwestorom i radość użytkowników. Zapraszamy do współpracy!

Schemat obrazujący uczestników procesu inwestycyjnego

Poniższy schemat ilustruje ilość zagadnień, ich uczestników oraz zależności pomiędzy nimi. Na każdym z etapów oraz podczas interakcji z jej twórcami podejmowane są liczne decyzje, zwłaszcza te które przekładają się później na koszty bądź realne zyski. W wielu momentach każda z nich wpływa na wszystkie zdarzenia pośrednio o czym dobrze pamiętać. Istotne jest zaplanowanie i przemyślenie zamierzenia w oparciu o pozyskane dane i informacje w procesie przygotowawczym bądź projektowym. Dobre ułożenie tych zależności i zarządzanie zespołem jak i znajomość materii pozwala przewidzieć kroki i ustrzec się wielu błędów.

Zachęcamy do kontaktu z Nami, zwłaszcza bezpośredniego przy okazji najbliższych targów FiWE Fitness Trade Show 11-12 września odbywających się w Warszawskim Centrum EXPO XXI.

TOBA Invest sp. z o.o.

Bartłomiej Jóźwiak
Tomasz Smaga
www.tobainvest.pl