fot. Piotr Bielecki

Marzysz o rozwoju swojej kariery zawodowej? A może jesteś pracodawcą, który myśli o podniesieniu poziomu efektywności swoich pracowników? W obydwu przypadkach powinieneś postawić na regularną aktywność fizyczną.
W klubach fitness bardzo często, dbając o dodatkowy przychód, wychodzi się z ofertą korporacyjną do potencjalnych firm. Wielu managerów organizuje również płatne warsztaty, integracje, zajęcia antystresowe, na których można wygenerować dodatkowy zysk. Warto jest znać właściwe argumenty, dlaczego warto aktywizować fizycznie osoby pracujące zawodowo.

Badania przeprowadzone na University of California w Irvine, San RaffaeleScientificInstitute w Mediolanie czy Flinders University w Adelajd wykazały, że aktywność fizyczna doskonale wpływa na aktywność naszego mózgu, stymulując rozwój. Dzięki aktywności fizycznej szybciej się uczymy, lepiej zapamiętujemy, co przekłada się na efektywne rozwiązywanie problemów, a także kreatywność.

Dlaczego warto stawiać na aktywność fizyczną w życiu zawodowym?

  1. Lepsza jakość życia – niski poziom aktywności, wiele godzin spędzonych za biurkiem to nieodłączny element pracy w korporacjach. Po dniu spędzonym w biurze jesteś wyczerpany i mniej skłonny do podejmowania dodatkowych inicjatyw. Wyrabiając w sobie nawyk regularnej aktywności masz więcej sił witalnych, jesteś bardziej zadowolony z życia i gotowy na nowe wyzwania. Po czasie zauważasz, że masz więcej chęci i czasu dla rodziny, niż wówczas kiedy po pracy siadałeś przed telewizorem. Twoje życie jest ciekawsze, sam postrzegasz się jako bardziej atrakcyjną osobę. Rośnie Twoja pewność siebie zarówno w życiu towarzyskim jak i zawodowym.
  2.  Walka ze stresem – stres jest czymś co nieustannie towarzyszy nam w życiu. Natłok obowiązków, goniące terminy, presja czasu (czy skądś to znasz?). Ciężko w takim pędzie nie zwariować. Sport jest naturalnym narzędziem walki ze stresem, ponieważ ruch powoduje uwalnianie się serotoniny, naturalnego hormonu szczęścia. Jeżeli jesteś zmęczony, zły lub nie masz ochoty na trening, po prostu zacznij ćwiczyć! – po 15 minut zmienisz zdanie 🙂
  3. Lepsze zdrowie, odporność, koncentracja – dzięki regularnej aktywności fizycznej jesteśmy zdrowsi, mamy więcej energii, a co za tym idzie uodparniamy się na choroby. Zmniejsza się ryzyko absencji w pracy z powodu przeziębienia lub gorszego samopoczucia. Spędzając wiele godzin za biurkiem, narażamy się na dolegliwości mięśniowe spowodowane najczęściej stagnacją. Delikatny rozruch wspomaga krążenie, dotlenienie oraz pomaga utrzymać sprawność czuciowo mięśniową w normie.
  4. Kreatywność – udowodniono naukowo, że aktywność fizyczna pomaga zwłaszcza w zawodach, w których ważna jest kreatywność i pomysłowość. Często podczas wysiłku fizycznego pomysły przychodzą same.

Wiele firm wykorzystując wiedzę na temat korzyści, które daje aktywność fizyczna, motywuje swoich pracowników do regularnego uprawiania sportu, wykupując dla nich członkostwo w klubach fitness. Sport wpływa na dobre samopoczucie, a zadowolenie pracowników przekłada się na wysokie wyniki całej firmy. Jako dodatek do aktywności zawodowej, sport pomaga budować pozytywne relacje w zespole, przekłada się na ogólne zadowolenie a zmotywowana osoba jest bardziej chętna do podejmowania ciekawych wyzwań. Takie osoby są skuteczniejsze, ponieważ mają większy zapas pozytywnej energii. Realizując w łatwy sposób mniejsze lub większe cele, osiągają sukces a równocześnie rośnie ich chęć do podejmowania nowych wyzwań.

Pozytywny wpływ aktywności fizycznej dostrzeżono dużo wcześniej za granicą. Firmy specjalizujące się w innowacjach pozwalają pracownikom, na krótki spacer w ciągu pracy. Do regularnego uprawiania sportu zachęcani są zwłaszcza pracownicy firm działających w branżach związanych z nowoczesnymi technologiami, w których kreatywność i innowacyjność są podstawą bytu. Ten trend jest coraz bardziej widoczny również w Polsce. W 2013 roku Firmia Young Digital Planet z Gdańska wystartowała z projektem EduAktywacja, który umożliwia pracownikom kilka razy w tygodniu, w czasie ich pracy, podejmowanie różnych form aktywności, jak spacer, jazda na rolkach czy nordic walking. Ma to pozytywnie wpłynąć na efektywność, samopoczucie i komfort pracowników.

Obserwacja branży pokazuje, że kluby fitness to nie tylko miejsca dla sportowców lub sezonowców, którzy chcą zrobić formę na lato, schudnąć lub zbudować masę. To obiekty, które będą się cieszyć popularnością wśród ludzi sukcesu, którzy marzą aby osiągać coraz lepsze wyniki, a przy tym dobrze się bawić. Wymiernym efektem regularnej aktywności jest dobre zdrowie i świetna sylwetka, co przekłada się na wizerunek pracownika oraz jego pewność siebie.

Warto motywować pracodawców, żeby pomyśleli nad alternatywami motywacji pozamaterialnej w postaci treningu integracyjnym dla swoich pracowników. Możliwości jest wiele: warsztaty tematyczne, zajęcia relaksacyjne, park trampolin, spacer po górach, udział w biegu z przeszkodami? A może wspólne poranne cardio przed pracą? Szczęśliwy, zmotywowany pracownik = SUKCES FIRMY.

Polecamy także:

Kukuła Healthy Food inwestuje w zakład produkcyjny