photo: Woman exercise in a gym with the help of her personal ; Boggy / Fotolia

Wprowadzenie nowych klientów do klubu

Idea treningu wprowadzającego

Coraz większy procent społeczeństwa zaczyna regularnie uczęszczać do ośrodków fitness. Nie każdy jednak odnajduje się w tak specyficznym miejscu, co wynika z mylnego nastawienia, bądź braku odpowiedniego przygotowania i planu działania. Jednakże bez względu na to, czy swoje pierwsze kroki będzie stawiał tam w ramach jednorazowego wejścia, czy wracając do klubu po dłuższej przerwie to każdy klient powinien odbyć trening, ponieważ oczywiste jest, że może na nim tylko skorzystać. Jak przeprowadzić taki trening, aby efektywnie wykorzystać czas spędzony z nowym Klientem?

Warto podzielić trening wprowadzający nazywany w skrócie „Intro” na kilka części.:

  1. Wstępny wywiad z klientem.

Rozmowa ta przede wszystkim ma pozwolić nam:
– poznać wszelkie przeciwwskazania treningowe danej osoby i określić czy i jaką aktywność fizyczną  powinna uprawiać;
– dać zalecenia  w kwestii ograniczeń ruchowych i treningowych, natomiast w razie wątpliwości bądź występowania znacznych obaw o stan zdrowotny klienta – mocno podkreślić nieodzowność konsultacji z lekarzem;
– można polecić odpowiednie zajęcia grupowe;
– dodatkowo jesteśmy w stanie poznać staż i doświadczenie treningowe oraz cele i nastawienie do treningu co przyda nam się choćby do samej części treningowej.

  1. Oprowadzenie po klubie fitness.

Przedstawienie gdzie są sale fitness, w jakim miejscu można ćwiczyć na wolnych ciężarach, gdzie znajduje się strefa z maszynami aerobowymi itd. Ponadto warto podkreślić, że zawsze w razie pytań trener dyżurny będzie służył radą właśnie w kwestii treningu i obsługi ww. maszyn i urządzeń.

  1. Poprowadzenie krótkiego treningu wraz ze stosowna rozgrzewką

– należy wytłumaczyć istotność rozgrzewki przed każdym treningiem oraz przeprowadzić rozgrzewkę do planowanego treningu;
– przedstawić odpowiedni trening do możliwości ruchowych danego klienta; można pokusić się o bardziej zindywidualizowany trening albo po prostu wykonać klasyczny trening obwodowy lub ogólnorozwojowy;
– pokazać jedną z metod wyciszenia organizmu po intensywnym treningu.
– zasugerować, których ćwiczeń Trenującu nie powinien w ogóle wykonywać nie mając odpowiedniej techniki (np. martwy ciąg).

  1. Rozmowa podsumowująca.

Na koniec warto usiąść ponownie z klientem i posłuchać jego wrażeń ze spotkania. Następnie należy przestawić możliwe warianty współpracy indywidualnej z trenerem, które będą uwzględniać cele i możliwości klienta. Wielu klientów z racji bardzo niskiej wiedzy treningowej, opartej bardziej na mitach niż rzetelnej wiedzy oraz braku czasu na przygotowywanie sobie planów treningowych, powinno skorzystać właśnie z takiej pomocy profesjonalisty. Dzięki temu znacznie lepiej wykorzystają czas spędzony w klubie fitness i będą mogli realnie realizować wyznaczone wspólnie cele.

Istotą treningu wprowadzającego jest: 
– pokazanie zasad treningu tak by klient zminimalizował ryzyko kontuzji i urazu;
– sprawienie by klient umiał odnaleźć się w klubie fitness i potrafił korzystać z możliwości jakie mu oferuje;
– wiedział, że zawsze może skorzystać z dedykowanej pomocy i usług trenera, dietetyka, masażysty czy fizjoterapeuty;
– może otrzymać przykładowy plan treningowy, np. ogólnorozwojowy siłowy, lecz nie powinien dostawać indywidualnego planu treningowego,  indywidualnej diety czy umawiać się na dalsze treningi wprowadzające o ile regulamin danej siłowni wyraźnie nie mówi inaczej.

 

Jakub Undra – Szkoleniowiec, trener, instruktor wielu dyscyplin treningowych. Założyciel Instytutu Kształcenia Trenerów. Absolwent Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji. FMS Certified Expert, Instruktor TRX GTC (poz. 2). Prowadzący kursy dla trenerów personalnych, a także warsztaty szkoleniowe dla kadr klubów fitness. Trener, posiadający za sobą tysiące godzin treningów indywidualnych i grupowych.