photo: everythingpossible / Fotolia

CRM po mistrzowsku

część IV

Dobrze wiesz, jak ważne jest utrzymanie pozytywnych relacji z Twoim klientem. Jakość tej relacji bezpośrednio wpływa na wynik retencji i sukces klubu. Tylko długotrwałe więzi pozwolą na efektywny rozwój świadczonych usług i rozwój. CRM jest nieuniknioną strategią, jeśli chcesz, aby Twój klub osiągnął sukces i stanął w czołówce z konkurentami z branży.

Klienci coraz częściej przyzwyczajają się do tego, że będzie się im przypominać o kupnie danego produktu lub usługi i przedłużeniu karnetu. Oczekują też, że doradzimy im w wyborze albo zaproponujemy nowe rozwiązanie. Ryzyko zaniechania takich działań jest wysokie. Nasza uśpiona czujność na potrzeby klienta może poskutkować jego odejściem do konkurencji. Potrzeby klienta – wygra ten, kto najlepiej będzie potrafił im sprostać. Kluby fitness nie są tu wyjątkiem. CRM pozwala ograniczyć utracone korzyści i wykorzystać kolejne możliwe szanse na zdobycie klienta.

Bądźmy kreatywni – dzięki zebranym informacjom o klientach możemy nie tylko odpowiedzieć na ich uświadomione potrzeby, ale także kreować nowe! Wiedząc, np. o tym, że z usług klubu korzysta wiele kobiet z dziećmi,  możesz wystosować specjalnie dla nich wyjątkową ofertę, której nie ma jeszcze konkurencja. Wykorzystaj dane o preferencjach, statusie lub wymaganiach Twojego klienta. Oczywiście, kluczowa jest tutaj możliwie jak najbardziej szczegółowa baza danych. Pamiętaj, że wymagający klient, to najlepszy klient! Dlaczego? Im więcej potrzeb zakomunikuje Twój klubowicz, tym więcej jego potrzeb będziesz mógł spełnić, budując tym samym jego lojalność wobec klubu. Zebraną wiedzę umiejętnie wykorzystaj do celów marketingowych, a zadowolony klient przekaże informację o Twoim klubie dalej, generując nowych, potencjalnych klientów.

Dobrze wiemy, że działania marketingowe nierzadko pochłaniają znaczną część budżetu. Można ograniczyć je jedynie do grupy odpowiedniej, minimalizując koszty, a zarazem maksymalizując efekt. Zaspokajanie indywidualnych potrzeb jest ściśle związane z targetowaniem oferty. Dzięki tagowaniu będziesz wiedział, którzy z klientów będą bardziej zainteresowani zajęciami z jogi, a którzy treningiem z kettlebells. Posiadanie ciągle aktualizowanej i rozbudowanej bazy danych o kliencie daje Ci ogromną wiedzę, którą możesz wykorzystać przy budowaniu relacji z klientem oraz tworzeniu skutecznej strategii marketingowej.

>>> Część 1 ” CRM  po mistrzowsku”

>>> Część 2 “W jaki sposób wykorzystywać CRM?”

>>> Część 3 “Korzyści z wykorzystywania CRM”

 

Łukasz Balicki – Prezes i współtwórca eFitness, producenta oprogramowania do zarządzania klubami fitness, będącego liderem na polskim rynku. Pozytywna siła napędowa do rozwoju zespołu eFitness i produktów dostępnych w portfolio marki. Od wielu lat aktywny partner, uczestnik i prelegent imprez branżowych w kraju i zagranicą. Autor licznych artykułów merytorycznych na łamach prasy związanej z fitnessem i zarządzaniem. Pomysłodawca i organizator Fitness Management Maraton – warsztatów dla kadry zarządzającej klubami fitness. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i programu MBA Poznań-Atlanta.