Na co należy zwrócić uwagę podejmując decyzję zakupową dotyczącą wyposażenia klubu fitness?

Otwierając klub fitness, trzeba mieć nie tylko lokal i odpowiednich współpracowników, ale równolegle należy kupić wyposażenie, na którym nasi klienci będą mogli ćwiczyć. W tym obszarze rynek ma wiele do zaoferowania. Jest w czym wybierać i można, dysponując odpowiednimi zasobami finansowymi, kupić światowej marki, profesjonalne urządzania. Jakość i cena to jedno, ale nie zawsze przed zakupem, tylko te aspekty są ważne. Nie można pominąć innych, ważnych kwestii, które w umowie z naszym dostawcą powinny być zawarte. A, więc…jakie elementy, oprócz parametrów  technicznych i ceny, są kluczowe dla dalszej eksploatacji?

Najważniejszym jest oczywiście gwarancja, jaką otrzymujemy na zakupione urządzenia. Jej czas to jedno, ale nie mniej istotne jest zagwarantowaniu w umowie, czasu reakcji na zgłoszoną reklamację lub uszkodzenia, który taka gwarancja obejmuje. Warto zapisać i negocjować ten warunek w umowie zakupu, aby nie czekać tygodniami na przyjazd serwisu, a co za tym idzie –  wyłączenie z eksploatacji urządzeń, które są objęte gwarancją. Nikogo nie trzeba przekonywać, jaką złość wywołuje u ćwiczących niesprawne urządzenie w klubie…

Czas reakcji serwisu to jedno, ale koszty dojazdu tez powinny być wcześniej uzgodnione. Czy płacimy za dojazdy gwarancyjne? A jeśli tak, to jaka stawka za 1 km będzie nam naliczana? Czy serwis jest bardzo oddalony od naszego miasta, to powinno również być przedmiotem uzgodnień z dostawcą wyposażenia. Czasami, można również spotkać się z firmami, które na czas naprawy oferują urządzenie zastępcze, jednak bardziej spotykam się z takimi praktykami w biznesie SPA, niż w fitness. Jednak warto zapytać naszego dostawcę, o taką ewentualność, aby zapewnić sobie, jak największy komfort.

Warto, przed decyzją o zakupie danej marki zapytać także o ceny za usługi pogwarancyjne, bo przecież kiedyś gwarancja dobiegnie końca…  Cena za naprawę, ceny za dojazd i cena za roboczogodzinę, powinny być dobrze przenalizowane. Oczywiście, wiadomo jest, że niektóre ceny mogą ulec zmianie, tj. np. cena za dojazd, bo ściśle koreluje z cenami za paliwo, ale jakiś ogólny zarys powinien być przedstawiony i koniecznie wzięty pod uwagę.

Wybór wyposażenia to poważny wydatek, dlatego wymaga poważnego podejścia i sprawdzenia warunków zakupu. W myśl zasady, „Lepiej dmuchać na zimne” i zabezpieczyć się , niż później być niemile zaskoczonym wysokością rachunków i warunkami dalszej współpracy. Z doświadczenia, wiem, że najlepsze firmy –dostawcy wyposażenia klubów fitness, to bardzo profesjonalni partnerzy w biznesie, którzy naprawdę zabiegają o klienta. Warunki serwisów pogwarancyjnych są kosztowne, ale bardzo dobrze przeprowadzone, gwarantują, że nasz sprzęt będzie „pracował”, a przecież to jest właśnie podstawowym celem.

 

Certyfikowany Manager SPA, jedynego na świecie amerykańskiego stowarzyszenia ISPA. W 2009 roku uzyskała międzynarodowy certyfikat, uznany na świecie jako największe osiągniecie w branży zarządzania obiektami. Od września 2011 do chwili obecnej, Członek Rady Nadzorczej Europejskiej Fundacji SPA.

Anita Bajdalska

 

Dzisiejszy artykuł to przedostatni materiał z cyklu dotyczącego elementów biznes planu klubu fitness. Zachęcamy do lektury poprzednich artykułów:

Cz.1 Jak skutecznie przygotować biznes plan dla klubu fitness?

Cz.2 Skuteczna analiza konkurencji 

Cz.3 Dystrybucja i promocji klubu fitness

Cz. 4 Charakterystyka lokalu klubu fitness

Cz. 5 Planowanie i organizacja pracy klubu fitness

www.MagdalenaSzmidt.com/kontakt/