Dlaczego członkowie klubów fitness potrzebują treningu funkcjonalnego?

W dzisiejszym świecie przeciętny użytkownik siłowni może być przytłoczony szeroką gamą programów treningowych oraz sprzętu fitness. Klubowicze, którzy nie posiadają wiedzy o prawidłowym treningu, pozostawieni sami sobie wpadają w złe nawyki, tj.nadużywanie w stałym tempie maszyn wytrzymałościowych, co przekłada się na spędzanie nadprogramowych godzin w strefie cardio. Rezultaty powyższego są najczęściej niezadowalające.  Prowadzi to do zniechęcenia oraz wypalenia klubowicza, co jest niekorzystne zarówno dla niego jak i dla obiektu, w którym trenuje. Na szczęście można tego uniknąć poprzez dobrze skonstruowany program treningowy oraz właściwy dobór sprzętu.

Interesującym rozwiązaniem jest trening funkcjonalny.  Każdy z Nas ma inny poziom wytrenowania, ale wszyscy poruszamy się w trójwymiarze. Ruchy w naszym codziennym życiu, te wykonywane w domu, pracy czy na zajęciach sportowych są dynamiczne i odbywają się w trzech płaszczyznach: strzałkowej (przód / tył), czołowej (z boku na bok) i poprzecznej (rotacyjnej).

Poza maszyną na rozpiętki, która działa na płaszczyznach strzałkowej i czołowej, większość maszyn na rynku o ustalonych trajektoriach ruchu działa tylko na jednej płaszczyźnie. Natomiast funkcjonalnie zintegrowane programy treningowe cechuje wielowymiarowość, a ich bazę stanowią ruchy łączone, które pozwolą uzyskać bardziej dynamiczne podejście do sprawności.

Korzyści z treningu funkcjonalnego jest wiele. Trening funkcjonalny buduje wszystkie cechy motoryczne, w tym elastyczność, wydolność krążeniowo-oddechową, szybkość, siłę, równowagę i koordynację oraz jest skuteczny zarówno dla początkujących, jak i weteranów. Jake Petersen, Product Specialist w Core Health&Fitness tłumaczy to szerzej: – Trening siły fizycznej może być najbardziej intuicyjnym rodzajem treningu na siłowni. Wykonywanie codziennych ruchów z obciążeniem w celu poprawy siły ma sens. Trening funkcjonalny jest świetny dla mięśni posturalnych zmuszając je do wspólnej pracy. W wielu ćwiczeniach na maszynach izotonicznych nie angażujemy mięśni głębokich co zubaża nasz trening.

Produkty do treningu funkcjonalnego takie jak HumanSport® marki Nautilus® pozwalają pracować dynamicznie z całym ciałem podążając za naturalną ścieżką ruchu, którą wykonuje się w codziennym życiu. Dla przykładu wyobraźmy sobie ćwiczenie, które imituje ruch wykonywany podczas gry w golfa. Zamiast systematycznie trenować każdy mięsień w izolacji, program HumanSport® pozwala skupić się na kombinacjach ruchów i ćwiczeń, które faktycznie przypominają aktywność, którą dana osoba uprawia, wszystko po to, aby ją ulepszyć.

Funkcjonalne programy treningowe mogą być wykorzystywane do budowy ciała, rehabilitacji, poprawy wyników sportowych, utraty wagi i programów specjalistycznych, a także mogą wypełnić lukę między tradycyjnym treningiem siłowym, a treningiem sercowo-naczyniowym.

Specjalnie dla HumanSport® nasz zespół Master Trenerów opracował program do szerokiej gamy ćwiczeń i celów fitness. Należą do nich cele podstawowe, tj. utrata masy ciała, czy budowa tkanki mięśniowej, a także bardziej szczegółowe, jak rehabilitacja, czy specjalne plany treningowe dla danej dyscypliny sportowej. Platforma treningowa HumanSport® ułatwia dostosowanie różnych programów do potrzeb klientów, zapewniając im lepsze wyniki.

Sześć wszechstronnych maszyn HumanSport® pozwala na wykonanie niemal nieskończonej ilości ćwiczeń, posiada bogate, angażujące, elastyczne plany treningowe oraz umożliwia kreowanie ciekawych i dynamicznych jednostek treningowych, które zaangażują twoich Klubowiczów i w ten sposób utrzymają ich motywacje treningową.

Czy chcesz wzbogacić swoją ofertę o trening HumanSport®?

Pobierz pakiet HumanSport® już dziś!

 

źródło: Artykuł sponsorowany

 

www.MagdalenaSzmidt.com/kontakt/