Coraz częściej na pocztę redakcji, bądź w prywatnych wiadomościach w social mediach, dostajemy zapytania od osób, które marzą o tym żeby rozpocząć pracę w klubie fitness. Zapytań jest bardzo wiele, zarówno na stanowiska managerskie, jak i te niższego szczebla. Czytelnicy proszą o rady i wskazówki.

Jestem zaskoczona tym faktem, ponieważ kilka lat pracowałam w strukturach klubowych, prowadząc rekrutacje na stanowiska o różnym szczeblu. W Polsce obserwuje się rynek pracownika. W klubach fitness występuje problem z rotacją personelu. Ciężko jest znaleźć wykwalifikowanego managera, który jest multizadaniowy i potrafi dostosować się do zasad panujących w klubie fitness, a także często do dużej presji sprzedażowej.

W czym tkwi paradoks? Kluby fitness mają problem z rekrutacją, osoby, które marzą aby pracować w klubie nie mogą trafić na odpowiednie ogłoszenia lub nie dostają szansy. Chcąc zmienić tę sytuację, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

1. Różne modele klubów fitness

Osoby szukające pracy w klubie fitness, wrzucają wszystkie sieci oraz prywatne kluby do “jednego worka”. To istotny błąd. Jeśli nie uda się znaleźć pracy w jednym lub w drugim klubie, tracą nadzieje. Zdarzają się też sytuacje, że zatrudniają się w jednej sieci i stwierdzają bezpodstawnie, że ta praca nie jest dla nich. Pierwszą rzeczą, którą trzeba sobie uświadomić to fakt, że są różne modele klubów fitness, opierające się na różnych zasadach. Prywatni właściciele klubów mogą mieć inny styl pracy, procedury i wymagania. Inaczej wygląda podejście do sprzedaży, obsługi klienta w klubach low cost, premium, mid marketowych, klubach butikowych, boksach crosfitowych czy w prywatnych klubach. Są miejsca z ułożoną strukturą, jasnymi zasadami, w których jest nacisk na sprzedaż i realizację targetów. Są obiekty, w których pracownicy koncentrują się na obsłudze klienta, budowaniu lojalności, organizacji eventów, co potem przekłada się na sprzedaż.
Jeśli szukasz pracy w klubie fitness, zadaj sobie pytanie, jakie są Twoje mocne strony? Czy jesteś w stanie pracować pod presją czasu, sprzedaży? Jak sobie radzisz w sytuacjach stresujących? Następnie znajdź model klubu, który odpowiada Twoim kompetencjom, doświadczeniu, w którym się rozwiniesz i przyczynisz do rozwoju organizacji.

2. Rola managera kubu fitness – profil kandydata

Osobom z zewnątrz wydaje się, że manager klubu ma bardzo łatwą pracę, siedzi za biurkiem i nic nie robi. Często słyszałam takie opinie od klubowiczów, którzy przychodzili porozmawiać, zadać pytanie i zgłosić problem. W takich sytuacjach manager nie koncentruje się na tonie raportów, tylko zachowuje prokliencko skupiając uwagę na klubowiczu. Przez błędne stereotypy pozycja managera klubu fitness nie jest zawsze dobrze oceniana przez inne branże, które mają mylne poglądy na temat funkcji pełnionej w klubach przez osoby zarządzające. Zakres obowiązków managera jest zależny od modelu biznesowego, jednak w obecnych czasach manager klubu musi być multizadaniowy. Z jednej strony powinien znać się na prowadzeniu biznesu, który ma przynosić zysk (jest rozliczany z ebitdy klubu) Dodatkowo odpowiada za rekrutacje, szkolenia pracowników, ich oceny, rozwój, nawiązywanie współprac z partnerami biznesowymi. Do jego zadań należy gospodarowanie budżetem, zarządzanie marketingiem lokalnym (czyli działaniami, które przekładają się na promocje klubu, budowanie społeczności, retencje ). Coraz częściej sieci klubów fitness, poszukując dodatkowych zysków, wymaga żeby manager organizował płatne warsztaty, wynajmował salę na kursy, bądź konferencje. W niektórych klubach manager zajmuje się układaniem grafiku fitness a także zarządza social mediami. W ostatnim roku było dość modne pozyskiwanie influencerów do promocji klubu a także nawiązywanie współpracy z drużynami sportowymi. Do tych wszystkich zadań dochodzi ogromna liczba raportów biznesowych, które trzeba wykonać. To nie są praktyki stosowane w każdym klubie, ale profil managera jest coraz bardziej wymagający. Z tego powodu właściciele klubów, wolą zatrudnić osobę z doświadczeniem w branży, lub awansować pracownika niższego szczebla, który zna daną kulturę organizacyjną i go przeszkolić. Ogranicza to ryzyko, że osoba z zewnątrz się nie sprawdzi, lub sama zrezygnuje.

3. Najczęstsze pytania czytelników portalu branża fitness, związane z rekrutacją.
W ostatnim czasie dostaliśmy wiele pytań w wiadomościach prywatnych w social mediach dotyczących rekrutacji i pracy w klubie. Poniżej nasze odpowiedzi i porady:

a) Poszukuję pracy w klubie fitness na stanowisku recepcji, lub sprzedawcy. Nie mogę znaleźć ogłoszeń, nie wiem gdzie szukać?

Zastanów się, w jaki sposób podchodzisz do procesu rekrutacji? Aktualnie jest duży problem z pracownikami niższego szczebla. W wielu klubach są praktyki prowadzenia cyklicznych rekrutacji, w celu poszukiwania talentów organizacyjnych. Poszukując pracy sprawdź portale: pracuj.pl, olx, ale nie ograniczaj się do nich. Obserwuj social media klubowe, grupy na facebooku ukierunkowane na poszukiwanie pracy w Twojej lokalizacji. Wiele klubów szukając pracownika wstawia ogłoszenia na fanpage lub instagram. Jeśli klub zlokalizowany jest w galerii – możesz znaleźć informacje dotyczące rekrutacji na stronie galerii, lub plakaty z ogłoszeniem. Weź pod uwagę, że wiele klubów ze względu na koszty, do pracy na stanowisko recepcji poszukuje osób ze statutem studenta. Nie jest to regułą, dlatego nie rezygnuj!
Bardzo dobrym sposobem w poszukiwaniu pracy marzeń jest bezpośrednie wybranie się do klubu i zapytanie pracowników o wolne etaty. Będziesz mieć wtedy możliwość bezpośredniej rozmowy z managerem, co może przyspieszyć proces poszukiwań.
Nie trać nadziei. Marzenia są po to żeby je spełniać, a praca w klubie daje mnóstwo satysfakcji. Czasem żeby znaleźć właściwe miejsce, potrzeba czasu.

b) Marzę o byciu managerem klubu fitness, ale nikt nie daje mi szansy ze względu na brak doświadczenia. Kluby sugerują, żebym zatrudniła się na recepcji i zdobywała doświadczenie, a ja nie chce się cofać. Jak spełnić marzenie?

Po pierwsze nie należy rezygnować. To jakie kroki podjąć zależy od Twojego doświadczenia. Czy potrafisz zarządzać zespołem? Obiektem? Co do tej pory robiłaś? Kluby z powodów, o których wspomniałam wcześniej, wolą stawiać na awanse wewnętrzne lub osoby z doświadczeniem, ale nie jest to regułą. Zwłaszcza w czasach kiedy jest problem z wykwalifikowaną kadrą. Na managerów często bierze się Event Managerów, Managerów Restauracji, Salonów Urody, Managerów Placówek Medycznych itd… czyli osoby, które zarządzały zespołem, miejscem, posiadają odpowiednie kompetencje, które są niezbędne w pracy managera. Wszystkim się wydaje, że bycie szefem i zarządzanie zespołem jest proste. Czas i sytuacje weryfikują jednak wszystko. Pamiętaj, że firma nie może pozwolić sobie na ryzyko, że po miesiącu stwierdzisz, że natłok obowiązków Cię przytłacza. Jeśli marzysz o byciu managerem, zdobądź doświadczenie, inwestuj w szkolenia i rozwój siebie. Nie rezygnuj, wysyłaj cv, rozmawiaj z managerami. Wszystko jest w zasięgu ręki.

c) Jestem trenerem/ instruktorem. Marzę o pracy managera klubu fitness, ale brakuje mi odpowiednich kompetencji. Gdzie mogę zdobyć wiedzę?

Śledź uważnie harmonogramy szkoleń. Na portalu branża fitness komunikujemy o szkoleniach wartych uwagi. Jest wiele miejsc, które pomogą podnieść kwalifikacje i wyposażyć w niezbędną wiedzę. Przykładem jest np. Kongres Body Life, Akademia Multisport, Salma, szkolenia eFitness czy organizowany 7-8 marca Kongres FEM Fitness Experience Management. Są również szkolenia zagraniczne. Zastanów się jakich kompetencji Ci brakuje. Jeśli sprzedaż nie jest Twoją mocną stroną, nie musisz iść koniecznie na szkolenie branżowe. Może to być szkolenie ze sprzedaży, np. Sales Angels, szkolenia Wojciecha Herry czy National Sales Congres. Możliwości jest wiele. Ważne jest żeby wiedzieć nad jakimi cechami pracować. Poproś managera klubu, w którym pracujesz żeby dokonał oceny Twoich kompetencji i pomógł wskazać kierunek właściwych działań.

d) Dostałam propozycję awansu na stanowisko managera klubu fitness do innej lokalizacji mojej sieci. Zawsze to było moje marzenie, ale widząc mojego managera, który zawsze pracuje po godzinach i jest zestresowany, boję się czy dam radę.

Szanse są po to, żeby z nich korzystać, zwłaszcza jeśli to było Twoje marzenie. Zamiast rezygnować, porozmawiaj szczerze ze swoim managerem. Zapytaj na czym polegają jego obowiązki, co go stresuje. Pamiętaj, że każdy człowiek jest inny i inaczej reaguje w trudnych sytuacjach. Jedni się przejmują każdą drobnostką, inni nie stresują wcale. Wiele zależy od naszej organizacji pracy, lokalizacji klubu, w którym pracujesz, zespołu. Jeśli dostałaś propozycję, to znaczy że ktoś widzi w Tobie potencjał. Spróbuj!

e) Pracuję w klubie już 3 lata w obsłudze klienta. Przez ten czas znajomi z zespołu awansowali, ja cały czas stoję w miejscu. Nikt nie widzi we mnie potencjału. Czy to czas żeby zmienić pracę?

Zanim podejmiesz taką decyzję, zastanów się czy zrobiłeś wszystko, żeby dostać wymarzoną posadę? Niektórzy pracownicy wychodzą z założenia, że pewne rzeczy się im należą ze względu na staż pracy. Nic bardziej mylnego. Na pewne stanowiska wymagane są odpowiednie cechy oraz kompetencje. Zastanów się czy przez te 3 lata dawałeś z siebie maksimum, czy awans kolejnych znajomych zadziałał na Ciebie demotywująco i zamiast działać zacząłeś narzekać? Jeśli mam racje i mimo wszystko lubisz swoją pracę, zależy Ci na niej, odbij się od dna i pokaż na co Cię stać. Porozmawiaj szczerze z managerem. Czy komunikowałeś mu, że marzysz o awansie? Być może osoby zarządzające myślą, że na danym stanowisku czujesz się dobrze? Tylko odpowiednia komunikacja pozwoli Ci zdobyć wiedzę, nad którymi obszarami musisz jeszcze popracować. Nigdy nie jesteś na przegranej pozycji. Nawet negatywne nastawienie można zmienić. Osoby, które odniosły sukces, w swojej przeszłości poniosły wiele porażek.

Jeżeli poszukujesz pracy na stanowisku trenera lub managera, pamiętaj że podczas eventów: Konferencja PEI oraz Kongres FEM Fitness Experience, będą prowadzone strefy rekrutacji, gdzie będzie można spotkać się z pracownikami HR, porozmawiać, bądź złożyć cv.

Polecamy również:

Zarządzanie klubem – nowe doszkolenia online!