Ostatnie dni to niezwykle trudny i stresujący czas dla całej branży fitness. Kluby wywalczyły zmianę w nowym rozporządzeniu. Ochroniły się przed ponownym zamknięciem, a już teraz są poddane kolejnemu egzaminowi. Po wprowadzeniu, 8 sierpnia, specjalnych zasad bezpieczeństwa w klubach nasiliły się kontrole sanepidu.

W pierwszej kolejności, Ministerstwo Zdrowia poinformowało 6 sierpnia o wprowadzeniu zaostrzonych  zasad bezpieczeństwa sanitarnego w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń Covid-19. Obostrzenia w niezmienionej formie miały wejść w życie 8 sierpnia. Wymienione powiaty podzielono na dwie strefy „czerwoną” (powiaty, w którym zlokalizowano ogniska zakażeń) : ostrzeszowski (wielkopolskie), nowosądecki (małopolskie), Nowy Sącz (małopolskie), wieluński (łódzkie), pszczyński (śląskie), Ruda Śląska (śląskie), rybnicki (śląskie), Rybnik (śląskie), wodzisławski (śląskie)  oraz „żółtą”: wieruszowski (łódzkie), Jastrzębie Zdrój (śląskie), jarosławski (podkarpackie), cieszyński (śląskie), pińczowski (świętokrzyskie), oświęcimski (małopolskie) Przemyśl (podkarpackie).

W nowym rozporządzeniu dla wymienionych powiatów ze strefy czerwonej wprowadzono zapis o tymczasowym zamknięciu siłowni i klubów fitness przy jednoczesnym pozostawieniu funkcjonujących basenów!

Po ogłoszeniu planowanych zmian, a na 2 dni przed ich wprowadzeniem, Federacja Pracodawców Fitness oraz Polska Federacja Fitness w imieniu zrzeszających klubów i całej branży wystosowała pismo do Ministerstwa Zdrowia, Sportu oraz Rozwoju w kwestii obostrzeń regionalnych, prowadząc dodatkowo dialog z przedstawicielami Administracji rządowej. Głównym postulatem był sprzeciw wobec zamknięcia klubów fitness w strefie czerwonej, co po wcześniejszym 3-miesięcznym lockdownie mogłoby spowodować całkowity upadek wielu z nich.

Polska Federacja Fitness zwołała również konferencję prasową na dzień 8 sierpnia pod Ministerstwem Zdrowia, aby wraz z całą branżą wyrazić swój sprzeciw i jeszcze raz uargumentować swoje racje. Konferencja odbyła się planowo, jednak już dzień wcześniej, późnym wieczorem, Ministerstwo usunęło ogłoszony zapis.

Pozytywne zmiany wprowadzone przez MZ były następstwem wzorowo przestrzeganego reżimu sanitarnego we wszystkich klubach sportowych. W żadnym nie doszło do zakażenia. Żaden klub nie złamał również wprowadzonych obostrzeń, a dodatkowo kolejne badania potwierdziły, że regularna aktywność fizyczna zwiększa odporność.

Branża jest pod ścisłym nadzorem sanepidu. Podczas kontroli weryfikowane są wszystkie aspekty, m.in. ilość osób przebywających w klubie, odległości na salach fitness, odległości między maszynami. Kontroli poddany jest obowiązek zasłaniania ust i nosa przez pracowników, dostęp do płynów do dezynfekcji, czystość sanitariatów oraz infografiki dot. ww. wytycznych.

Przestrzeganie wytycznych rozporządzenia jest niezwykle ważne przede wszystkim ze względów zdrowotnych ale także ze względu na fakt, że zgodnie z zapowiedzią co dwa tygodnie lista powiatów z obu stref będzie aktualizowana.

Zachęcamy do sprawdzenia poniższych linków, pod którymi można zapoznać się z wytycznymi dla branż oraz zasadami bezpieczeństwa dla powiatów strefy żółtej i czerwonej
(KLIKNIJ) 
(KLIKNIJ)

Polecamy także:

COVID-19: Fakty i mity o aktywności fizycznej na siłowni