photo: Sikov / Fotolia

Zostań mistrzem retencji

cześć II

 W pierwszej części cyklu ” Zostań mistrzem retencji” powiedzieliśmy sobie, czym w ogóle jest, tak popularne dziś, pojęcie retencji oraz jak ważne są pierwsze chwile nowego klienta w naszym klubie fitness. Jakich narzędzi użyć, by podtrzymać motywację do treningów i zadowolenie z usług w kolejnych miesiącach obecności klubowicza?

Tym razem prezentujemy zjawisko retencji od strony relacji personelu z klientem. Niezależnie od poziomu zautomatyzowania Twojego klubu, relacja z klientem pozostaje kluczowym czynnikiem wpływającym na retencję. Nawet najlepsze wyposażenie i wystrój klubu nie pomogą, jeśli użytkownik nie będzie się czuł związany z miejscem. A można osiągnąć to dzięki spersonalizowanemu kontaktowi. Spraw, by nowy klubowicz już od początku miał wrażenie, że jest częścią klubowej społeczności.

Jeśli prowadzisz klub o wysokim stopniu zautomatyzowania obsługi – nic straconego! W obiektach typu self-service również można utrzymać wysoki poziom retencji dzięki relacji z klientem. Jak to osiągnąć? Z pomocą przychodzą narzędzia CRM, smser, mailer czy automatyczne przypomnienia. Na rynku istnieją narzędzia, które usprawnią ten proces – Twoje komunikaty kierowane do członków klubu mogą być automatyczne i spersonalizowane zarazem. Tak, to jest możliwe!

Pamiętaj, aby zadbać także o to, by komunikacja na poziomie klub-klient była obustronna. Możesz ułatwić użytkownikom kontakt z klubem, korzystając z wielu kanałów. Sprawdź, które z nich są dla Twoich klientów najwygodniejsze i nie pomijaj żadnego z nich! Jeśli komunikacja będzie niezawodna, a klient szybko uzyska odpowiedź na nurtujące pytania, sprawisz, że dużo chętniej pozostanie w Twoim klubie na dłużej.

Łukasz Balicki – Prezes i współtwórca eFitness, producenta oprogramowania do zarządzania klubami fitness, będącego liderem na polskim rynku. Pozytywna siła napędowa do rozwoju zespołu eFitness i produktów dostępnych w portfolio marki. Od wielu lat aktywny partner, uczestnik i prelegent imprez branżowych w kraju i zagranicą. Autor licznych artykułów merytorycznych na łamach prasy związanej z fitnessem i zarządzaniem. Pomysłodawca i organizator Fitness Management Maraton – warsztatów dla kadry zarządzającej klubami fitness. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i programu MBA Poznań-Atlanta.