Sieć franczyzowych klubów Dream Body EMS kontynuuje ekspansję. Niedługo zostaną otworzone kolejne kluby w Zgierzu i Piotrkowie Trybunalskim. Właściciel firmy Michał Solarz podtrzymuje rozwój działalności ponieważ wierzy w zalety treningu EMS. Nie wszyscy wiedzą, że wykorzystanie elektrostymulacji mięśni jest stosowane w rehabilitacji.

Zalety i możliwość treningu rehabilitacyjnego z zastosowania elektrostymulacji mięśni (EMS) opiera się na założeniu, że jest to metoda nieinwazyjna i sprawdzona klinicznie. EMS jest skrótem od Electrical Muscle Stimulation. Jest procesem stosowania zewnętrznych metod aktywowania mięśni i replikowania wiadomości wysyłanych z mózgu. Obecnie maszyny EMS stosowane są w rehabilitacji na bardzo szeroka skalę.
W procesie dochodzenia do zdrowia, treningu po kontuzji, urazie, znakomicie przyśpiesza ona okres rekonwalescencji.  W fizjoterapii elektrostymulacja stosowana jest od dawna, dzisiaj jednak dysponuje znacząco lepszym sprzętem niż dawniej. Rozwój technologiczny sprzętu umożliwia stymulację prawie bez wysiłku, a także pozwala na wybór szerokiej gamy impulsacji, co poszerza jej zastosowanie w różnych stanach chorobowych.
Kolejną zaletą EMS jest wzmocnienie słabych mięśni, poprzez stymulację „spoczynkową” włókna mięśniowe.

Co to oznacza w praktyce?

Podczas tradycyjnego treningu, w najlepszym wypadku tylko 30% wszystkich włókien mięśniowych ulega aktywacji, a pozostałe oczekują na rekrutację. Klinicznie, EMS wydaje się być bardziej skuteczny, gdy mięśnie są bardzo słabe i masz trudności z wykonywaniem normalnych ćwiczeń antygrawitacyjnych.

 

Wczesne badania potwierdziły, że stymulacja elektryczna nerwowo-mięśniowa może być prawidłową metodą terapeutyczną dla sportowców po kontuzjach (Lake, 1992). Badania te wykazały, że EMS jest skuteczny w zapobieganiu zmniejszaniu siły mięśni, spadkowi jego masy , a nawet zdolności do zużycia tlenu przez mięśnie, uda po unieruchomieniu kolana. Kilka badań udokumentowało wzrost siły izometrycznej w mięśniach poddanych elektrycznej stymulacji nerwowo-mięśniowej, gdy osoby stymulowane EMS są porównywane z kontrolami niecałkowitymi.

Trening rehabilitacyjny z zastosowaniem EMS szczególnie zalecany jest w następujących stanach:

 • po kontuzjach mięśni, ścięgien i stawów,
 • w bólach po kontuzjach: szyi, ramion, nóg, rąk, pleców, głowy,
 • w zanikach mięśni,
 • w przywracaniu funkcji i ruchomości kończyn,
 • w pourazowym zapobieganiu zakrzepicy,
 • a także w rehabilitacji dna miednicy po porodzie.

Należy zauważyć, że trening rehabilitacyjny z EMS po kontuzji prowadzi również do szybszego gojenia się ran.

Trening po kontuzji z zastosowaniem EMS ma dwojakiego rodzaju zalety – swoiste, które prowadzą do pożądanych zmian w stanie chorego oraz nieswoiste, związane z możliwością jego zastosowania w sytuacji, gdy wysiłek fizyczny jest utrudniony lub niemożliwy przez stan zdrowia. Wśród swoistych zalet należy wymienić fakt, iż:

 • EMS odbudowuje mięśnie, co ma znaczenie ogólne, ale też znajduje zastosowanie w korekcji asymetrii w budowie mięśni, np. po długotrwałym ich zaniku w jednej kończynie na skutek zagipsowania oraz w redukcji utraconej funkcjonalności mięśni,
 • poprawia ogólną wydolność i sprawność organizmu przyspieszając powrót do zdrowia,
 • redukuje odleżynowe bóle mięśniowe,
 • wyrównuje asymetrię mięśniową,
 • zwiększa krążenie krwi, dotlenienie mięśni i usuwanie toksyn,
 • oraz redukuje spastykę mięśni.

Należy również wspomnieć, że trening rehabilitacyjny EMS : nie obciąża osłabionego organizmu. Ćwiczenia mogą być stosowane w pozycji leżącej (i każdej innej). Trening sam w sobie nie obciąża stawów. Sesje treningowe są krótkotrwałe i maksymalnie zabierają zaledwie 30 minut. Stosuje się je dwa lub trzy razy w tygodniu i to w zupełności wystarczy, by osiągnąć zadowalające rezultaty.

Artykuł: Michał Solarz Dream Body
biuro@dreambody.studio
tel. 781 501 511

Polecamy także:

EMS jako rewolucja na rynku fitness