Zastosowanie EMS AQ8 system w rehabilitacji

Zalety i możliwość treningu rehabilitacyjnego z zastosowania elektrostymulacji mięśni (EMS) wiążą się z tym, iż jest to metoda nieinwazyjna i sprawdzona klinicznie. EMS jest skrótem od Electrical Muscle Stimulation i jest procesem stosowania zewnętrznych metod aktywowania mięśni i replikowania wiadomości wysyłanych z mózgu. Obecnie maszyny EMS stosowane są w rehabilitacji na bardzo szeroka skalę, W procesie dochodzenia do zdrowia, treningu po kontuzji, urazie, znakomicie przyśpiesza ona okres rekonwalescencji. Nie dziwi więc, że w fizjoterapii elektrostymulacja stosowana jest od dawna, dzisiaj jednak dysponuje znacząco lepszym sprzętem niż dawniej, który umożliwia stymulację wręcz bez wysiłku, a także pozwala na wybór szerokiej gamy impulsacji, co poszerza jej zastosowanie w różnych stanach chorobowych.

EMS pomoże również wzmocnić słabe mięśnie, stymulując “spoczynkowe” włókna mięśniowe. Co to znaczy? Podczas tradycyjnego treningu w najlepszym wypadku tylko 30% wszystkich włókien mięśniowych ulega aktywacji, a pozostałe oczekują na rekrutację. Klinicznie, EMS wydaje się być bardziej skuteczny, gdy mięśnie są bardzo słabe i masz trudności z wykonywaniem normalnych ćwiczeń antygrawitacyjnych.

Wczesne badania potwierdziły, że stymulacja elektryczna nerwowo-mięśniowa może być prawidłową metodą terapeutyczną dla sportowców po kontuzjach (Lake, 1992). Badania te wykazały, że EMS jest skuteczny w zapobieganiu zmniejszaniu siły mięśni, spadkowi jego masy , a nawet zdolności do zużycia tlenu przez mięśnie uda po unieruchomieniu kolana. Kilka badań udokumentowało wzrost siły izometrycznej w mięśniach poddanych elektrycznej stymulacji nerwowo-mięśniowej, gdy osoby stymulowane EMS są porównywane z kontrolami niecałkowitymi.

Trening rehabilitacyjny z zastosowaniem EMS​ szczególnie zalecany jest w następujących stanach:

● po kontuzjach mięśni, ścięgien i stawów,

● w bólach po kontuzjach: szyi, ramion, nóg, rąk, pleców, głowy,

● w zanikach mięśni,

● w przywracaniu funkcji i ruchomości kończyn,

● w pourazowym zapobieganiu zakrzepicy,

● a także w rehabilitacji dna miednicy po porodzie.

Należy zauważyć, że trening rehabilitacyjny z EMS po kontuzji prowadzi również do szybszego gojenia się ran.

Trening po kontuzji z zastosowaniem EMS​ ma dwojakiego rodzaju zalety – swoiste, które prowadzą do pożądanych zmian w stanie chorego oraz nieswoiste, związane z możliwością jego zastosowania w sytuacji, gdy wysiłek fizyczny jest utrudniony lub niemożliwy przez stan zdrowia. Wśród swoistych zalet należy wymienić fakt, iż:

● EMS​ odbudowuje mięśnie, co ma znaczenie ogólne, ale też znajduje zastosowanie w korekcji asymetrii w budowie mięśni, np. po długotrwałym ich zaniku w jednej kończynie na skutek zagipsowania oraz w redukcji utraconej funkcjonalności mięśni,

● poprawia ogólną wydolność i sprawność organizmu przyspieszając powrót do zdrowia,

● redukuje odleżynowe bóle mięśniowe,

● wyrównuje asymetrię mięśniową,

● zwiększa krążenie krwi, dotlenienie mięśni i usuwanie toksyn,

● oraz redukuje spastykę mięśni.

Nadto należy wskazać, że ​ trening rehabilitacyjny EMS​ : nie obciąża osłabionego organizmu, ćwiczenia mogą być stosowane w pozycji leżącej (i każdej innej) oraz fakt, że ćwiczenia nie obciążają stawów. Ćwiczenia nie są obciążające również dlatego, że sesje są krótkotrwałe i maksymalnie zabierają zaledwie 30 minut, stosuje się je natomiast dwa lub trzy razy w tygodniu i to w zupełności wystarczy, by osiągnąć zadowalające rezultaty.

Materiał Partnera

Zobacz także: