źródło: https://businessinsider.com.pl

Będą kolejne zmiany w podatku od cukru. Resort zdrowia wprowadza do ustawy zapis przekazania części pieniędzy na finansowanie Szkolnych Klubów Sportowych. W tym roku będzie to 50 milionów złotych. W kolejnych latach 100 milionów.

Na wniosek ministerstwa sportu resort zdrowia wprowadzi zapis o wspieraniu zajęć sportowo-rekreacyjnych dzieci i młodzieży. Pieniądze z opłaty w części trafią więc na finansowanie Szkolnych Klubów Sportowych (SKS). W tym roku będzie to 50 milionów złotych. W kolejnych latach 100 milionów złotych rocznie. Napoje słodzone w inny sposób niż cukrem (słodziki) objęte będą wyłącznie opłatą stałą w wysokości 50 groszy za litr.

W latach 2016-2018 rząd przeznaczył na sport powszechny na terenie całego kraju ponad 536,5 mln zł. SKS obok Rządowego programu Klub jest jednym z elementów sportowej polityki.

-Naszym celem jest zdrowe i aktywne społeczeństwo. Właściwe nawyki powinny być kształtowane na wczesnym etapie rozwoju, dlatego upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży jest jednym z priorytetów rządu. Jestem przekonana, że stworzymy najmłodszym Polakom warunki w środowisku szkolnym do regularnej aktywności fizycznej na niespotykaną dotąd skalę. – mówi Danuta Dmowska-Andrzejuk, Minister sportu i turystyki.

– Cieszę się, że kolejne środki finansowe będą przekazane na rzecz zdrowia naszych dzieci. Możliwość organizacji nieodpłatnych zajęć sportowych niewątpliwie wpłynie na zwiększenie aktywności fizycznej oraz walkę z nadwagą wśród dzieci i młodzieży. Nadwaga oraz otyłość dotyka już ponad 20 proc. uczniów. Stanowi to zatem istotny problem społeczny i zdrowotny, będący wyzwaniem nie tylko dla systemu edukacji – zaznacza minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Pieniądze od napojów słodzonych w większości trafią do NFZ i będą przekazane na leczenie pacjentów, ale po nowelizacji przekazane będą także na finansowanie zajęć sportowych.

Polecamy także:

Nowa era branży fitness – 5 trendów na 2020 rok